Close search

Herečka Jiřina Šejbalová: Bohémka, které manžel toleroval nevěry, by dnes slavila narozeniny

archiv Zdroj: archiv

Byla to dáma s velkým talentem a podmanivým hlasem, která však nebyla u diváků příliš oblíbená. Hrála totiž prvotřídní potvory. Dokázala je ztvárnit s takovou noblesou, že většina lidí věřila, že potvorou opravdu je. A přitom se o Jiřince, jak ji láskyplně nazývali kolegové, vědělo, že je v soukromí velmi laskavá a dobrosrdečná bohémka. Role ale byly role.

Česká Marlene

Jiřina Šejbalová se narodila 17. září 1905 do úřednické rodiny, nicméně oba rodiče byli velmi kulturně založení lidé. Jiřinu v jejím snu stát se herečkou plně podporovali. To nebylo nijak běžné, protože slečnám z lepších rodin, kam Jiřina bezesporu patřila, se většinou „kumšt“ rozmlouval.

Nejprve studovala na konzervatoři operní zpěv, teprve později si přibrala herectví. Po skončení studií nastoupila do operního souboru Státního divadla v Brně a zároveň i hostovala v pražském Národním divadle.

Od počátku své kariéry byla obsazována do hlavních rolí. Její ostře řezaná, trochu exotická tvář s hlubokým pohledem mohly za to, že se jí brzy začalo přezdívat Marlene, podle slavné německé herečky Marlene Dietrich. Jako operní zpěvačka byla velmi populární, pak ale bohužel prodělala silný zánět hlasivek a začala se věnovat výhradně činohře. Díky onemocnění získala i svůj nezaměnitelný, trochu nakřáplý hlas, který byl pro ni tak typický.

Muži jí padali k nohám, ženy na ni žárlily

Od mládí byla velice oblíbená u mužů a nutno říci, že i ona je měla velmi ráda. Pohybovala se mezi pražskou bohémou. Byla přátelská a společenská, ve svém bytě často pořádala večírky, jejichž vrcholem bylo i její kuchařské umění. Dokázala uvařit cokoli a řadu receptů si sama vymýšlela. Mnohem později jí dokonce vyšla kuchařka s vlastními recepty.

Její postelí prošla celá plejáda mužů a herečka to nijak neskrývala. Mezi její milence patřili Zdeněk Štěpánek, Karel Hašler, Svatopluk Beneš nebo Jára Kohout. Ten na ni vzpomínal ve svých memoárech takto: „Jiřinka byla krásná a velmi milá. Ke všem byla moc kamarádská a my muži ji prostě zbožňovali. Horší to ale měla s kolegyněmi z branže. Až na pár výjimek ji herečky nemusely. Prostě na ni žárlily. Mohla za to její krása, ale i to, že měla od počátku vysoké honoráře. Nevím, jak to dělala, ale vždy měla ty nejvyšší, ať už na divadle nebo ve filmu. A to se samozřejmě nezapomíná. Pořád se o ní šuškalo, že hraje největší role a má moc peněz. A nadto uvolněné mravy. Prostě ženské jí záviděly…“

Šťastné manželství i milostné avantýry

Jiřina Šejbalová se provdala za pražského advokáta Jaroslava Pipka. Kdo by si ale myslel, že to byl konec jejímu trochu veselejšímu milostnému životu, je na omylu. Manželství bylo šťastné, ačkoli pár nemohl mít děti.

Jiřina si stále udržovala milence s tichou podporou svého manžela. Ten jí nikdy nic nevyčítal a nad jejími avantýrami zavíral oči. Manželé pořádali večírky na své chalupě na Sázavě a vždycky tam přijel i některý ze současných milenců krásné herečky. Jeden čas se dokonce tradovalo, že žijí ve třech. To ale nebyla pravda. Manžel Šejbalové sice nevěry toleroval a podle svých slov je měl raději na očích, ale s žádným milencem ve třech nežili.

Z doby jejího manželství se také vypráví další historka. O Šejbalovou měl velký zájem bohatý pražský obchodník. Ten jí poslal krásné kožené rukavičky a do každého prstu zasunul bankovku. Šejbalová neměla o penězích ani páru, a tak balíček s rukavicemi vyhodila do smetí. Rukavičky ji totiž nepřipadaly dost nóbl. Že v nich byl docela slušný obnos, se dozvěděla, až když popelnice vyvezli popeláři.

U Fleků je nejlíp

Příběh možná vyznívá, že byla herečka trochu namyšlená. Nebyla. Jen si ráda pohrávala s muži, kteří o ni měli zájem. Jinak byla ale obyčejná. Tak na ni vzpomínali nejen sousedé chataři ze Sázavy, ale i štamgasti z pražských hospůdek, kam chodila s radostí na pivo.

Nejraději chodila do pivnice U Fleků, kde jí společnost dělali uhlíři nebo kominíci. Ona je bavila historkami ze světa filmu a divadla. Oni jí na oplátku líčili, co si myslí o jejích rolích. Bylo jí mezi nimi dobře. Mezi své tak trochu jiné známé, chodila až do své smrti v roce 1981, kdy podlehla rakovině. Zemřela 23. srpna 1981.

Připomeňte si krásnou herečku ve FOTOGALERII.

Nejčtenější články