Close search

Jiří Pomeje zemřel po boji s rakovinou. Kterého akčního hrdinu daboval?

Profimedia Zdroj: Profimedia

Ve věku 54 let zemřel na rakovinu herec a producent Jiří Pomeje, který se podílel na tvorbě filmů Princezna ze mlejna, Z pekla štěstí i Andělská tvář. Pomeje prohrál boj s rakovinou hrtanu, která ho ještě před úmrtím připravila o hlas.

Pomeje pocházel z Českých Budějovic a v mladém věku se závodně věnoval tanci a účinkoval také v baletu českobudějovického divadla. Později vystudoval DAMU, přijat byl ale až na druhý pokus a své studium dokončil v roce 1988.

 

Zničila ho Andělská tvář

Na začátku devadesátých let založil společnost Fronda film a jako producent se podílel na natáčení populárních filmů Princezna ze mlejna a Z pekla štěstí. Až tvorba filmu Andělská tvář z roku 2002 mu přinesla značné problémy. Jelikož spolufinancování snímku společnost FV Plast odmítla, Jiří Pomeje se rozhodl natáčení zaplatit z půjčky. Následně ji však nedokázal splácet, jelikož film nebyl divácky úspěšný. Jako producent později zkrachoval, měl problémy s alkoholem a potýkal se s exekucí. Soudy, které se táhly přes deset let, ukončila až v roce 2013 amnestie bývalého prezidenta Václava Klause.

Pomeje také působil jako televizní moderátor a věnoval se dabingu. Jeho hlasem mluvil i akční hrdina Jean-Claude Van Damme. Byl ženatý s herečkou Michaelou Kuklovou a zpěvačkou Ivetou Bartošovou. Během třetího manželství s Andreou Pomeje se mu narodila dcera.

Nejčtenější články