Close search

Jídelníček Karla III.: Dopřává si velkou snídani, ale vynechává oběd a čokoládu

Wikimedia CommonsIArnaud Bouissou, CC0 Zdroj: Wikimedia CommonsIArnaud Bouissou, CC0

Magazín Eat This, který se věnuje zdravé výživě, píše že jídelníček nového britského krále Karla III. je velmi zdravý a setkávají se v něm starodávné i moderní prvky.

Podle Darrena McGradyho, bývalého šéfkuchaře královny Alžběty II., potřeboval nový král rozhodně vědět, odkud jídlo přichází. „Zajímal se o ekologické zemědělství už před 30 lety. Ještě dřív, než bylo vynalezeno," cituje McGradyho magazín Eat This.

Co jí král Karel III.

Všechno se to odvíjí od toho, co je v sezóně v zahradě. Když rostl chřest, měl ho na talíři třikrát nebo čtyřikrát týdně. Jde, samozřejmě, o informace z dob, kdy byl ještě princem Charlesem, ale možná si i jako král ponechá stejné stravovací návyky. Mezi ně patřilo i to, že dvakrát týdně vynechával maso a jednou mléčné výrobky, aby snížil svou uhlíkovou stopu.

Pokud jde o snídani, obvykle to bylo čerstvé ovoce a müsli s ovocnou šťávou a čajem. McGrady podotýká, že miloval švestky ze zahrady. Zajímavostí je, že nikdy neobědvá. Možná si někdy, když se potloukal po venkově a maloval, nechal přinést sendvič, ale jinak se spoléhal na velkou snídani. A po celý den měl po ruce svůj oblíbený čaj darjeeling s medem a mlékem.

To, co král Karel III. nestihne během dne, doběhne u večeře. Podle McGradyho zbožňuje třeba jehněčí podávané s houbovým rizotem. Houby se pro něj na pozemcích panství Balmoral sbírají celou sezonu, opékají s bylinkami a dají zamrazit. Pak se používají v průběhu celého roku.

Nový král si také vymyslel vlastní verzi řecké klasiky musaka, což je mleté maso s lilkem a bešamelem. Dával do ní maso z tetřeva. A pokud jde o sladkou tečku, není pravděpodobné, že by snědl cokoliv s čokoládou. Tím se lišil od své zesnulé maminky Alžběty II., která ji naopak zbožňovala.

Zdroje informací:
Eatthis.com: The Foods King Charles Eats Every Day To Remain Healthy at 73
Marieclaire.com: Princess Diana Was "Easy to Cook For" While Prince Charles Insisted on Food That Was "In Season," Royal Chef Says

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu