Close search

Jestřábí žena: Film, díky kterému si Češky zamilovaly zesnulého Rutgera Hauera

Archiv Zdroj: Archiv

Zesnulý nizozemský herec Rutger Hauer patřil v osmdesátých letech k idolům žen. Hodně k tomu přispěla jeho role v milostném snímku Jestřábí žena. Možná, že ženy by ho milovaly ještě více, kdyby tušily, že si prošel obdobím rebelství, byl námořníkem, tesařem a i během let největší slávy zůstal oddaný své životní lásce Ineke.

Rutger Hauer zemřel 19. července po krátké nemoci doma ve věku 75 let. Narodil se do herecké rodiny a už od pěti let stál na divadelních prknech. Pak ale přišlo období rebelie a v patnácti se nechal naverbovat k námořnictvu. Ani to ho ale nebavilo. Než se proslavil zejména filmem Jestřábí žena, pracoval jako tesař nebo elektrikář. Film ho však lákal natolik, že začal studovat herectví v Amsterdamu. A stala se z něj brzy velká hvězda.

Začínal v seriálech

Jako většina pozdějších hvězd začínal v televizních rolích, proslavil se hlavně v seriálu Floris. Pak si ho začínali všímat i zahraniční agenti a brzy přišla nabídka za zámoří. První americký film s názvem Noční dravci si střihl po boku Sylvestera Stalloneho. O rok později přišla nabídka na film Ridleyho Scotta Blade Runner, kde zazářil spolu s Harrisonem Fordem.

Nesmrtelná Jestřábí žena

Ačkoliv natočil řadu filmů a byl dokonce nominovaný na Oscara v sekci zahraničního filmu, slávu a srdce mnoha žen si získal temně milostným příběhem Jestřábí žena. Příběh se odehrává ve středověku, kdy je zloděj Filip Gaston na útěku z vězení chycen rytířem Navarrem. Spolu pak putují krajem neustále doprovázeni jestřábem. Navarr nakonec vypráví Filipovi svůj příběh o tom, že jej i jeho lásku Isabeau proklel zrádný biskup, aby se nikdy nemohli setkat v lidské podobě. Zatímco Navarr je přes den člověkem, v noci se mění ve vlka. Z jestřába je v noci půvabná Isabeau, ztělesněná neméně vynikající a krásnou Michelle Pfeiffer. Kletba je nakonec po všech peripetiích zlomena a oba milenci se setkají.

Rok 1985, kdy šel snímek Jestřábí žena do kin, byl pro Rutgera Hauera osudový i jinak. Ve stejné době se totiž oženil se svou životní láskou Ineke. S ní měl dceru Ayshu, která je rovněž herečka. Jeho další život byl velmi poklidný. Angažoval se ve společenském dění, zajímal se o ochranu životního prostředí a založil nadaci The Rutger Hauer Starfish Foundation, která pomáhala lidem nakaženým virem HIV na ostrovech Haiti a Turcs a Caicos.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA ZAJÍMAVOSTI O LEGENDÁRNÍM SNÍMKU JESTŘÁBÍ ŽENA:

 

Nejčtenější články