Close search

Je to hysterka? Pozor, histrionskou poruchou nemusí trpět jen žena!

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

I v odborných kruzích se dlouho soudilo, že hysterie se týká pouze žen. Ostatně již samotný termín odkazuje na dělohu, řecky nazývanou "hystera". V současnosti pojem hysterie nahrazuje označení histrionská porucha osobnosti. A netýká se jen něžného pohlaví...

Histrionská porucha osobnosti. Pochází ze slova histrion, česky herec nebo kejklíř. A na rozdíl od minulosti již také víme, že histrionská porucha se týká jak žen, tak mužů.

Hysterie občas postihne téměř každého

Občas popustí uzdu svých emocí každý z nás. Krátkodobý hysterický výlev není nic zvláštního. Pokud však takové dramatické výstupy a teatrální scény nabité emocemi člověk předvádí neustále, není to normální. Odborníci pro takového člověka mají nálepku histrion.

Příliš mnoho škodí

Histrionská porucha osobnosti se odráží zejména v negativním vztahu člověka a jeho okolí. Výrazně narušuje společenské vazby i mezilidské vztahy. S takovým člověkem jednoduše není k vydržení.

Psycholog PhDr. Tomáš Novák ve své knize Manželství jako trvalý stres definuje základní charakteristiku histriona jako neukojitelnou touhu po uznání, obdivu a pozornosti. Jeho kolegyně PhDr. Petra Kasalová v článku Poruchy osobnosti v manželství a partnerském vztahu dodává, že histrionská osobnost nesnáší nudu, lační po zážitcích a vzrušení. Typické jsou pro ni i manipulace, lži a nevěra.

Někdo, koho nepřehlédnete

Pokud půjde o muže, bude histrion maskovat svoji nejistotu výraznými maskulinními znaky. Takový muž o sebe bude dbát, bude cvičit a budovat svaly. Bude se předvádět honosným automobilem, velkými gesty nebo drahými dárky. Zaujme jistě také svou výřečností.

Žena s histrionskou poruchou bude provokovat atraktivním vzhledem, oblečením, líčením i chováním. Dokáže skvěle koketovat a nechybí jí svůdný pohled.

Žena i muž s histrionskými rysy nemívají problém okouzlit opačné pohlaví. Doslova klamou tělem. Vztah s nimi je však peklo i podle odborníků.

Jak přežít vztah s hysterickou či histriónskou osobností a nezbláznit se přitom? Odpověď dává kniha Tomáše Nováka a Hany Drinocké Proč mi děláš scény?!

KLÍČOVÉ RADY, JAK PŘEŽÍT VZTAH S HISTRIONSKÝM PARTNEREM, NAJDETE V GALERII:

Literatura

Novák, T. Manželství jako trvalý stres. Praha: Grada, 2010.

Drinocká, P., Novák, T. Proč mi děláš scény?!: aneb máte doma hysterického partnera? Praha: Era – vydavatelství, 2002.

Zdroje

https://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Nov%C3%A1k

http://www.solen.sk/pdf/3af4b12505fd261963bc183af11db378.pdf

https://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/212347-jak-prezit-vztah-s-hysterickym-partnerem.html

Nejčtenější články