Close search

Je small talk ztrátou času? Podle vědců už 4 minuty povídání zlepšují spolupráci

Freepik Zdroj: Freepik

I když se vám může zdát, že small talk je ztrátou času, protože jste místo něj mohli dělat něco užitečného, podle vědců má naopak velký význam. Jak je to možné?

O small talku už se toho napsalo hodně. O tom, jak se to má dělat, kdy je vhodná doba a dokonce lze zajít na kurzy small talku. Je tedy opravdu tak důležitý?

Proč vést small talk?

Na vědecké platformě Plos One byl zveřejněn výzkum, podle kterého už pouhé čtyři minuty krátkého rozhovoru s nějakým člověkem umožní užší spolupráci. Během těchto čtyř minut získáte představu o jeho osobnosti a použijete tyto znalosti k tomu, abyste zjistili, jak s ním úspěšněji komunikovat. Small talk je tedy užitečný způsob, jak zajistit, aby naše interakce probíhaly hladce.

Další věc, kterou děláme, je výměna obrovského množství informací. Je tato osoba přítelem nebo nepřítelem? Lze tomu člověku věřit? Je to někdo, s kým mohu pracovat? Jaký je jeho potenciál jako partnera? A tak dále...

Obvykle si neuvědomujeme, že tyto otázky „pokládáme“, a nejsme si vědomi konkrétních odpovědí, stejně jako se v naší mysli vytváří dojem, že je to osoba, se kterou bychom si rádi popovídali, nebo taky ne.

Nezanedbávejte small talk a nebojte se ho. Nejde ani tak o to, co říkáte, ale o to, jak to říkáte – extrovertní nebo introvertní, přátelští nebo rezervovaní. Rozhodně nejde o ztrátu času...

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Is Small Talk a Waste of Time?
Journals.plos.org: The role of personality beliefs and “small talk” in strategic behaviour

Nejčtenější články