Close search

Jarní průvodce vínem a výlety: Vyznáte se v šampaňském, prossecu či cavě?

Archiv Zdroj: Archiv

Milujete víno a rádi poznáváte nová místa? Pak se vám možná budou hodit tipy na originální jarní výlet do vinařských destinací! Nejde jen o výrobu skvělého vína. Vinohrady a jejich okolí jsou krásným a romantickým místem samy o sobě. Vypravit se za nimi ale rozhodně neznamená jet pouze na Moravu, cíle mohou být daleko rozmanitější. Vydat se můžete za hranice Česka, například do ohnivého Španělska, slunné Itálie nebo do šampaňským proslulé Francie.

Navštívit vinařské oblasti na jaře se vyplatí dvojnásob. Nebudete se muset prodírat skrze davy ostatních nadšenců se skleničkou v ruce jako při podzimním vinobraní. Sluníčko hřeje tak akorát a přímo vybízí k pořádné turistice. Vyzkoušejte naše tipy! Spokojení budou ti, kteří hledají středomořskou exotiku a na vlastní oči chtějí vidět, kde odpočívá španělská Cava, na své si ale přijdou i tací, kteří nedají dopustit na tuzemské nápoje a tradice jim není cizí.

Za Proseccem jedině do Itálie!

Měkce zvlněná krajina, nekonečná údolí, zeleň, kam až oko dohlédne a mezitím rozesety malé světlé cihlové domky. To je Valdobbiadene, domov nejlepšího Prosecca. Vinice, které se staly součástí dědictví UNESCO, zde leží v nadmořské výšce mezi 50 až 500 metry na mírných svazích, které se střídají s těmi strmějšími. Právě tady uplatňují po více než sto třicet let svůj um vinaři z vinařství Mionetto. Za tu dobu se tradiční šumivé víno stalo chloubou regionu a je známé po celém světě. Nádherné historické městečko přímo vybízí k procházkám, a pokud byste snad měli památek stále málo, autem jste za chvilku ve slavných Benátkách.

Vášnivá oddanost půdě a vinicím vedla vinaře a hlavu rodiny Francesca Mionetta v roce 1887 k založení vinařství stejného jména. V roce 1982 přešlo vinařství na výrobní metodu Charmat, která umožňuje ještě lepší zachování chutí a vůní vín Prosecco. Vinná réva se nejprve šetrně lisuje a nechá poprvé řízeně zkvasit. Potom nastupuje druhotná fermentace: víno se zkvasí v uzavřené nádobě, uvnitř tzv. autoklávu, kde pak postupně uzrává. Vinaři takto dokáží precizně hlídat teplotu kvašení. Díky tomu si Prosecco může udržet i po stočení do lahví svěžest a typickou vůni svých hroznů.

Co je Prosecco: Vyznačuje se svěžestí a jednoduchostí, právě proto si tak rychle získalo na oblibě po celém světě. Je vhodné pro každou příležitost. Podle tlaku v láhvi může být Prosecco šumivé (Spumante) nebo perlivé (Frizzante). Spumante se vyznačuje jemným a dlouhotrvajícím perlením a spolehlivě jej poznáte podle typické korkové zátky, kdežto Frizzante je nejčastěji uzavřeno šroubovým uzávěrem.

Objevte “hlavní město” šampaňského

Francouzské Épernay je na první pohled nenápadné město ležící v údolí mezi viničními tratěmi. Skrývá se v něm ale opravdový poklad. Ten je k vidění nejen v ulicích, ale především ve sklepích. Více než sto kilometrů dlouhé podzemní chodby a vinné sklepy ukrývají přes 200 milionů lahví šampaňského vína.

Mezi nimi lze najít také šampaňské z vinařství Alfred Gratien. Za těžkými dřevěnými dveřmi tamní mistři provádějí ve sklepě vinifikaci výlučně v dubových sudech, a to už od roku 1864. Následně víno stáčejí do lahví k tradičnímu sekundárnímu kvašení, při kterém vzniká pravé šampaňské. To v lahvích dozrává pro své budoucí majitele i dlouhé roky. Mimo tekutého bohatství se ale v Épernay nachází i nejdražší ulice na světě Avenue de Champagne. Kromě ochutnávání místní produkce a navštěvování sklípků můžete celou oblast shlédnout z vyhlídkové věže De Castellene.

Co je šampaňské: Šumivé víno, které se vyrábí sekundárním kvašením. To probíhá přímo v láhvi, nikoli ve velkém tanku jako v případě charmatové metody. Pro výrobu šampaňského je nejdůležitější především dlouhé ležení na kvasinkách. Víno s tímto označením se může vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne ze sedmi vybraných odrůd. Nejtypičtější jsou Chardonnay, Pinot Noir a Meunier.

Zavítejte do země vášnivé Cavy

Jedna z nejstarších vinařských oblastí v Evropě, Penedès, se nachází ve španělském Katalánsku. Tamním nejznámějším výrobcem sektu typu Cava je vinařství Freixenet, které se svým věhlasem rovná francouzským producentům v Champagne. Jeho tradice sahá až do roku 1861. Historii ale i současné nejnovější výrobní technologie španělského šumivého vína můžete sami poznat při prohlídce sklepů v Sant Sadurní d´Anoia. Nevšední zážitek skvěle doplní ochutnávka středomořské kuchyně.

Co je Cava: Cava (podle katalánského slova „sklep“) je přírodní šumivé víno, které má svůj typický ovocný charakter. Je vyráběno tradiční metodou kvašení v láhvi podobně jako pravé šampaňské. Pro jeho výrobu jsou používané klasické španělské odrůdy - ovocné a svěží Macabeo, Parellada s květinovým aroma a Xarel-lo, která dodá alkohol a kyselinku. Jedná se o lahodné, lehce pitelné, suché či polosuché víno. Jeho oficiálním znakem je čtyřramenná hvězda nebo samotný nápis Cava. 

Za tajemstvím českých bublinek

Krajina posetá malebnými vesničkami i siluety českých hradů a zámků jsou tím, co na první pohled uchvátí návštěvníka Plzeňského kraje. Zatímco krajská metropole Plzeň je proslulá výrobou světoznámého piva, nedaleký Starý Plzenec se dostal do povědomí jako místo výroby Bohemia Sektu, nejproslulejšího tuzemského šumivého vína. Městečko, dříve nazývané také jako Stará Plzeň, se rozkládá v údolí mezi rotundou sv. Petra a Pavla z roku 976 a zříceninou středověkého hradu Radyně založeného panovníkem Karlem IV.

Tato krajská dominanta inspirovala v roce 1945 staroplzenecké vinaře k pojmenování jednoho ze svých prémiových sektů. Tak vznikl sekt Chateau Radyně, nejdéle souvisle vyráběné šumivé víno u nás. Za to, že se Bohemia Sekt stal tuzemskou jedničkou v šumivých vínech, vděčí Starý Plzenec Louisi Girardotovi. Tento významný enolog z oblasti Champagne a velký požitkář přijel do Starého Plzence před více než 70 lety, aby tu zasvětil místní sklepmistry do tajů výroby sektu.

S odkazem Louise Girardota i současnými postupy výroby tuzemského sektu se můžete ve Starém Plzenci seznámit prostřednictvím poutavých prohlídek. Dozvíte se při nich například to, jak v sektu vznikají bublinky, jaký je rozdíl mezi klasickou a charmatovou metodou výroby a uvidíte, jakým způsobem se setřásají kvasinky. Budete také moci ochutnat vybrané vzorky. O tyto exkurze je velký zájem. Každý rok do výroby zamíří zhruba 10 tisíc návštěvníků.

Poznejte tradici ve Velkých Bílovicích

Pokud na jaře nechcete cestovat do zahraničí, vydejte se za vínem do Velkých Bílovic. Z největší vinařské obce v Česku můžete vyrazit na výlet do blízkého okolí, a navštívit například Lednicko-valtický areál, nebo si naplno užít zdejší vinařské turistiky. Ke kořenům zpracování vinných hroznů i do moderní výroby, kde se ukazuje, jak vzniká víno dnes, vás zavede prohlídková trasa vinařství Habánské sklepy. V jeho prostorách se totiž nachází historický sklep, kde se lahodný nápoj vyráběl a zrál pod rukama Habánů už před více než čtyřmi staletími. Nová designová vinotéka zdobená více než 2500 lahvemi pak nabídne příchozím příležitost ke kýženému odpočinku v moravském stylu se sklenkou v ruce.

Nejčtenější články