Close search

Jane Fonda ve fitku aneb Jak slavná herečka přiměla miliony žen cvičit

Wikimedia Commons/Ted Eytan, CC BY-SA 2.0 Zdroj: Wikimedia Commons/Ted Eytan, CC BY-SA 2.0

Jane Fonda je nejen hollywoodská ikona a aktivistka, ale kdysi v sobě objevila i další roli. Na přelomu 70. a 80. let byla také guru cvičení. První instruktážní videokazetu vydala 24. dubna 1982.

Dcera slavného herce Henryho Fondy pracovala jako modelka, pak se vrhla na divadlo a film. Slavné sci-fi Barbarella (1968) jí přineslo status sex symbolu, ale ona dokázala, že není jenom hezká tvářička. Ze sedmi nominací na Oscara proměnila dvě, zlatou soušku získala za snímky Klute (1971) a Návrat domů (1978).

Jane Fonda cvičí

Dávno předtím, než vznikl Instagram s jeho plejádou různých fitness guru, se pohybová osvěta dostávala k lidem v knihách nebo na videokazetách. Do tohoto oboru se vrhla také Jane Fonda, která po zisku druhého Oscara otevřela své první cvičební studio.

Tím pronikla do průmyslu, kterému dříve dominovali muži (boxeři a kulturisté). Fonda původně začala cvičit aerobik, aby se udržela v kondici. V roce 1981 vydala knihu Jane Fonda’s Workout Book, která zůstala na 1. místě v seznamu bestsellerů literatury faktu déle než šest měsíců.

S fenomenálním úspěchem svých cvičebních studií, knih a videí Fonda nejen podnítila trend aerobiku v 80. letech, ale také zpopularizovala koncept cvičení pro ženy obecně. Miliony žen poprvé cvičily společně ve skupinách v rytmu energické hudby. Aerobik také odstartoval módní šílenství, kdy se mezi ženami dbajícími o své zdraví začaly masivně objevovat neonové trikoty a návleky na nohy.

A nebyla by to Jane Fonda, kdyby svůj úspěch nezúročila v jiné oblasti. Výnosy ze svého sportovního impéria použila na financování levicové politické organizace, kterou založil její tehdejší manžel, protiválečný aktivista Tom Hayden.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Jane Fonda
History.com: Jane Fonda’s first workout video released

Nejčtenější články