Close search

James Bond? Ne, díky: Proč roli slavného agenta odmítli Clint Eastwood, Liam Neeson nebo Burt Reynolds?

Warner Bros. UK/Fox de/Metro-Goldwyn-Mayer Zdroj: Warner Bros. UK/Fox de/Metro-Goldwyn-Mayer

Nabídku zhostit se role Jamese Bonda dostala řada hollywoodských hvězd. Ne všichni si ale troufli navázat na odkaz Seana Conneryho. A jednomu to zakázala manželka.

Ani téměř 60 let od první filmové verze slavných příběhů Iana Fleminga neustává zájem o tajného agenta, kterému nechybí styl, akce, napětí a ženy. Když se všech 26 i televizí provařených bondovek nedávno objevilo v nabídce HBO GO, vyvolalo to větší zájem, než fakt, že na stream zamířila třeba druhá Wonder Woman.

A jinak tomu není, ani když se řeší tvář Jamese Bonda. Každou výměnu provázely roky spekulací, zasvěcených tipů, nebo protestů proti finálně obsazenému herci. A kdo všechno už dostal nabídku s číslem 007, ale odmítl ji?

Burt Reynolds lituje zpátečku

Jde o opravdu velkou roli, která vybranému herci přinese věhlas a miliony dolarů, ale také jisté zaškatulkování a dlouholetý závazek, z něhož je problematické se vykroutit. Přesto jde o postavu, k níž vzhlíží spousta lidí a každý z představitelů agenta Jejího veličenstva se zapíše do historie.

Svým způsobem jsem si to pokazil, protože si myslím, že bych to zvládl velmi dobře,“ litoval po letech odmítnutí nabídky Burt Reynolds. „Když to jednou vezmete a uspějete, budete tu roli hrát dlouho. Ale myslím, že by se mi to líbilo. Mám rád takový ironický humor."

Producent bondovské série Albert R. Broccoli oslovil slavného kníratého herce poté, co se nevýrazný George Lazenby neosvědčil ve snímku V tajné službě Jejího veličenstva (1969). Reynolds mu ale řekl, že se jako Američan na to necítí. Broccoli pak přemluvil prvního a podle mnohých jediného Bonda, Seana Conneryho, aby si roli zopakoval a vyplatil mu na tu dobu rekordních 1,25 milionu dolarů. Krátce na to vznikl snímek Diamanty jsou věčné (1971).

Žena řekla, žádný Bond

Dalším Američanem, který po Conneryho odchodu dostal nejžhavější nabídku v Hollywoodu, byl Clint Eastwood. Má sice vzezření tvrdého chlapa a takové obvykle hraje dodnes, ale dovede v sobě objevit i ironický rozměr. Bylo to po jeho dolarové trilogii a prý se necítil na to jít v Conneryho stopách. O něco později nastartoval svou vlastní ikonickou sérii Drsný Harry (1971).

A patrně nejpodivnější výmluvu si pro producenta Alberta R. Broccoliho připravil Liam Neeson. Původně se sice mluvilo o tom, že nechtěl ztvárněním Jamese Bonda zapadnout do jisté herecké škatulky, ale pravda byla trošku jiná. „Moje budoucí manželka mi řekla, že pokud budu hrát Jamese Bonda, nevdá se za mě. A to jsem musel vzít v potaz, protože jsem si ji chtěl vzít," prozradil irský herec v roce 2014 podmínku, kterou si v polovině 90. let dala jeho manželka Natasha Richardson.

Na další herce, kteří mohli hrát Jamese Bonda, se můžete podívat do GALERIE:

Zdroje: businessinsider.com, independent.co.uk

Nejčtenější články