Close search

Jako z babiččina herbáře: 5 bylinek, které by vám doma rozhodně neměly chybět

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Babičky si vždy věděly poradit, která bylina na co pomáhá, a obešly se bez jakékoliv chemie. Inspirujte se i vy a proti bolesti hlavy, křečím nebo nespavosti zabojujte čistě přírodními zbraněmi. Těchto pět bylin nejsou jen skvělými pomocníky při léčení, ale jejich konzumací váš život bude zkrátka a dobře mnohem příjemnější a vy se budete cítit vitálně a fit.

Bylinky si můžete nasbírat sama, a pokud je ihned nezpracujete, uchovejte je v sušené podobě. Mnohé z nich se dají využít na čaje, mastičky, obklady, ale i jako dekorace nebo voňavý pytlík pod polštář před usnutím.

Máta

Její příjemná mentolová chuť nastartuje váš den. Jednou denně šálek čaje zlepší vaší psychickou i fyzickou kondici a posílí nervovou soustavu. Máta vyřeší většinu problémů s žaludkem. Uvolňuje křeče, vrací chuť k jídlu a ulevuje od zvracení. Z břicha vyžene plynatost a podporuje vylučování žluči.

Rozmarýn

Stejně jako máta odstraňuje plynatost, navrací apetit a podporuje funkci trávení. Pomůže vám sladce se vyspat a vyčistit tělo. Je bohatým zdrojem antioxidantů. Rozmarýn se nepoužívá jen jako lék, ale hojné využití najde i v kuchyni při přípravě jídla, a to nejen jako dekorace.


Meduňka

I meduňka vám pomůže s trávením a spraví vám žaludek. Její lehce sedativní účinky vám zpomalí tep a uklidní mysl. Využívá se na srdeční arytmii a posílení nervového systému. Po čaji z meduňky se vám bude i snadno a příjemně usínat. Nemá využití jen ve farmacii, ale také v kosmetickém odvětví.

Česnek

Takzvané přírodní antibiotikum, které skoncuje se všemožnými neduhy. Rozhodně se vyplatí mít česnek doma, nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit. Je skvělým parťákem v potyčkách s kocovinou, ale i výborným zabijákem bacilů, když vás trápí chřipka a nachlazení. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že konzumací česneku předejdete různým typům rakovin.

Heřmánek

Jestliže nemůžete večer usnout a meduňkového čaje jste už přepitá, sáhněte po heřmánku. I ten vás svými účinky příjemně ukolébá a vám se bude spát jako na obláčku. Z heřmánku můžete udělat obklady na různé oděrky a kožní onemocnění, ale používá se i na výplach při zánětu spojivek. Pokud chcete mít čisto v puse, odvarem si vykloktejte, čímž pomůžete i vašim zubům. Jestli vás trápí křeče při menstruaci nebo bolest v podbřišku, heřmánkový čaj je rychle zažene.

Nejčtenější články