Close search

Jak zvládnout puberťáka? 4 tipy jak na vaše ratolesti

www.pixabay.com Zdroj: www.pixabay.com

A je to tady. Dostali jste se do fáze, kdy se z vašeho roztomilého dítka, stala malá neovladatelná saň? Ta tam jsou večery, kdy se tulilo u maminky v posteli. Najednou jste trapná a vše, co si dovolíte navrhnout je ještě trapnější? Jak s dětmi jednat, abyste to ani jeden z vás neodnesli psychickou újmou?

Puberta je tu prý proto, abychom se smířili s tím, že naše dítě nás jednou opustí. Dítě se stáva nepřijemným, protivným, vše negujícím spratkem, aby nám vlastně ulehčilo pustit jej do světa. Ono se přeci jen trochu snáz posílá na internát patnáctiletý vztekloun, který vás vraždí pohledem, než maminčin miláček, který by vám dělal snídani do postele. Takže vlastně svým zlobivým dětem můžete poděkovat.

Nenechat se odradit

Přestože, všechno co navrhnete, váš potomek okamžitě zkritizuje, nevzdávejte to. Snažte se alespoň párkrát do týdne vymyslet společnou činnost nebo výlet. Po několika odmítnutích může přijít souhlas, i když třeba z lítosti a vy si užijete pár společných chvil.

Buďte vnímaví

I když s vámi vaše dítě přestane komunikovat, všimejte si jeho chování. Občas se zeptejte jak se má, odpověď nemusí být zrovna květnatá, i tak může něco napovědět.  Přesto, že má pocit, že je již téměř dospělé, v těžkých chvílích pořád potřebuje mámu, jen si o pomoc nerado říká.

Zajímejte se o jeho koníčky

Nemusíte ho přímo doprovázet na hodiny fotbalu nebo do kina s kamarády, ale mějte přehled. Je dobré, udělat si obrázek, co přibližně během týdne váš potomek dělá, do ničeho jej nenuťte, jen z povzdálí přihlížejte a snažte se jej v jeho zájmech podporovat.

Chvalte

Možná se vám poslední dobou daří spíš jen nadávat. Všechno co vaše dítě udělá je špatně nebo to neudělá vůbec. Proto je důležité, nezapomínat chválit i za sebemenší náznak snahy. Myslete na to, že i ono si myslí, že všechno děláte špatně a jemu naschvál. Proto takovou pochvalou bude mile překvapeno a možná jej motivuje k další pozitivní činnosti.

Na závěr je dobré myslet na to, že puberta netrvá věčně, a že trpělivost růže přináší. Věřte tomu, že se dočkáte doby, kdy budete za svou výdrž v tomto období oceněni. I vaše děti budou mít děti.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu