Close search

Jak zvládnout novoroční předsevzetí? Podle terapeutky je dobré začít až v únoru

Unsplash Zdroj: Unsplash

Teď už asi víte, jak jste na tom s předsevzetími, která jste si dali na prahu nového roku. Nepovedlo se vám je dodržet ani jeden měsíc? Terapeutka Ariadne Platero píše pro magazín Psychology Today, že možná bude lepší zkusit to letos jinak, respektive jindy.

Leden představuje nové začátky. Ať už je to instinktem nebo sílou zvyku, na začátku roku si dáváme novoroční předsevzetí. Ne vždy se nám je ale povede dodržet.

Jak dodržet předsevzetí

Terapeutka Ariadne Platero píše pro magazín Psychology Today, že naše zvyky jsou v nás skutečně zakořeněné. Často se nám říká, že „jsme to, co děláme“. Žádné lednové předsevzetí nebo záměr je tedy neposune dál bez přemýšlení o tom, co nás drží v určitém vzorci chování.

Konec roku je bohužel rušný a uspěchaný, máme málo času na to, abychom se pořádně zamysleli nad tím, jaká přesvědčení a činy nás drží na místě, než se připravíme na pravděpodobný neúspěch. Pokud jste si tedy svá předsevzetí ještě nedali, nebo už vypadají poněkud zanedbaně, nenadávejte si, ale raději je zkuste znovu. Existuje několik klíčových otázek, které byste si měli položit. Jaký je můj cíl pro změnu, kterou chci uskutečnit? Co mě udrželo uvízlého v současných zvycích? Jaké mohu předvídat překážky, které mi zabrání uspět v mých předsevzetí? Jakou taktiku mohu přijmout, abych se s těmito překážkami vypořádal?

Abychom si to usnadnili, můžeme zkusit využít instinkt z počátku ledna, který nás vedl ke změně. Ale musíme si také udělat čas na přemýšlení, důsledné plánování a sepsání našich záměrů. Teprve když jsme opravdu připraveni, měli bychom nastartovat svá předsevzetí. Kdo se k nám v únoru přidá?

Zdroje informací:
Wikipedia.org: New Year's resolution
Psychologytoday.com: Why February Is a Better Month for Resolutions

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu