Close search

Jak zvládnout narcistu: Pomůže metoda s názvem šedý kámen

Unsplash Zdroj: Unsplash

Magazín Psychology Today píše o zajímavé technice, jak zvládnout jednání s narcistem. Pomáhá prý omezit komunikaci na minimum a stát se pro něj ekvivalentem nudného, šedého kamene.

Zejména v posledních několika letech se pojem narcista stal slovem používaným k popisu člověka, který se nezajímá o nic jiného než o sebe a své osobní touhy. Psychology Today píše o novém způsobu, jak čelit tomuto druhu člověka.

Metoda šedého kamene

Pokud to zkusíme zjednodušit, metoda šedého kamene je technika, při které člověk nereaguje emocionálně na pokusy být manipulován někým, kdo je narcistický. Místo toho se chová jako „šedý kámen“ - nudný, nudný a opět nudný. Tím, že se člověk citově odpoutá od narcisty, oslabuje jeho pokusy. To způsobuje, že se o ovládání přestanou zajímat. Ztratilo se to, co narcis chce, tedy plná pozornost.

V metodě šedého kamene je důležité neignorovat narcistu. Snížení počtu konverzací a krátkých odpovědí však může pomoci omezit další konverzaci. Pokud je to možné, měli byste se soustředit na nudná témata. A v případě dotazů se snažte používat krátké odpovědi bez přidání názoru. Když se narcista pokusí vyvolat emocionální reakci, použijte gesta, jako je úsměv a přikývnutí, abyste omezili další diskusi.

Narcis ve vašem životě se pravděpodobně jen tak nevzdá. Na chvíli se ještě může snažit víc upoutat vaši pozornost. Ale časem se pravděpodobně přesune k někomu jinému, protože se ukázalo, že je pro vás obtížné se zapojit. A jste příliš nevýrazní. Jako šedý kámen...

Zdroje informací:
Medicalnewstoday.com: What is the grey rock method?
Psychologytoday.com: When Dealing With a Narcissist, the “Gray Rock” Approach Might Help

Nejčtenější články