Close search

Jak zpomalit stárnutí: 6 věcí, které podle vědců děláme každý den špatně

Freepik Zdroj: Freepik

Výživové doplňky a různé preparáty zpomalující stárnutí se staly běžnou součástí našich životů. Napadlo vás ale někdy, že děláme spoustu věcí, kterými sami takříkajíc běžíme stáří naproti?

Web Eatthis.com, který se věnuje zdravému životnímu stylu, upozorňuje na to, že jen málo lidí si uvědomuje jednu věc – zpomalení stárnutí by nemělo být o tom, abychom použili co nejvíc přípravků, ale zbavili se zlozvyků, které nás zjednodušeně řečeno obírají o mládí.

Jak si uchovat mládí

Proces stárnutí je ovlivněn mnoha věcmi, od stravy a životního stylu až po prostředí kolem nás.Buněčné stárnutí je diktováno našimi telomery,“ uvedla pro Eatthis.com lékařka Tricia Pingel. „Telomery jsou drobné proteinové řetězce, které sedí na koncích DNA a chrání chromozomy před poškozením.“ Čím delší jsou telomery, tím více chrání DNA a tedy i nás před stárnutím.

Jak už určitě víte, základem je spánek, tedy komodita, které se jen málokomu dostává v potřebném množství. Ať už kvůli hektickému způsobu života, kdy víc pracujeme, než žijeme. Nebo kvůli stresu a rušivému prostředí. Dostatek spánku je ale nezbytný pro zdravou kostní dřeň, kde se vytvářejí kmenové buňky,“ uvádí lékařka Ann Louise Gittleman. Tyto kmenové buňky jsou nezbytné pro opravu všeho od imunitního systému přes mozek až po kosti.Už čtyřhodinový deficit spánku stačí k tomu, aby se aktivita těchto kmenových buněk snížila na polovinu.

Na další faktor lidé také trochu zapomínají, přestože jej odborníci zmiňují docela často. Jde o dostatečný příjem vody. Dehydratace se na pokožce projevuje ve formě vrásek a ochabování. Dehydratace se promítá také do vnitřku, pokud buňky nemají dostatek vody, má to vliv na správnou absorpci živin. A má se za to, že chronická dehydratace může zkrátit délku telomer.

Jak zatočit se stárnutím

Máte ve zvyku připouštět si víc problémy a pořád se něčím trápit? Neustálé stresování může vést k vráskám, vyrážkám, zvýšenému krevnímu tlaku, poruchám spánku, nebo k přibývání na váze. To vše přispívá k tomu, že budeme vypadat mnohem starší než je náš skutečný věk. Co je dalším zdrojem stresu. Stres zvyšuje hladinu kortizolu, jehož nerovnováha může vést k zánětu, přibývání na váze, dalšímu stresu a špatnému spánku. Z tohoto důvodu je důležité dostat kortizol pod kontrolu. Ukázalo se, že zhoršování stavu telomer a jejich zkracování brání meditace.

Uklidňujícími cvičeními rozhodně nic nezkazíte. Stejně tak úpravou jídelníčku. Potraviny plné rafinovaných uhlohydrátů a cukru jsou možná rychle dostupné, ale urychlují stárnutí. Místo toho je výhodnější zaměřit se na kvalitní jídla, zeleninu, ovoce a celozrnné produkty.

Sedět dlouho je pro lidské tělo nepřirozené. Byli jsme stvořeni k tomu, abychom se pohybovali po celý den a po celý život. Ztráta kostí a svalů v důsledku nedostatečného silového tréninku má jeden z největších vlivů na pociťování účinků stárnutí. Síla ovlivní provádění běžných činností, jako je zvedání a přenášení předmětů, nebo prosté vstávání ze židle. Přispívá také ke ztrátě rovnováhy a pohyblivosti. Únava způsobená nedostatkem cvičení je dalším velkým faktorem předčasného stárnutí. Co s tím? Aerobní kondiční a vytrvalostní trénink umožňuje tělu dlouhodobě se udržovat ve formě. Studie také ukazují, že sedavý životní styl může snížit duševní svěžest a vést k depresi, což jsou příznaky předčasného stárnutí.

Méně slunce, víc přátel

Sluneční světlo jednoznačně potřebujeme k životu. Ale pokud je ho moc, může urychlovat stárnutí. Slunce totiž trvale mění pokožku a způsobuje vrásky. Vždy se chraňte opalovacím krémem, zvláště pokud plánujete být venku na slunci několik hodin. Pokud je to možné, zkuste zvolit stín, a pokud to nejde, vyhněte se alespoň pobytu na slunci během doby, kdy jsou sluneční paprsky nejsilnější.

Zajímavou příčinou stárnutí je podle odborníků osamělost, co v poslední době nejvíc ukázala pandemie. Ať už žijeme sami, nebo ve velké vzdálenosti od svých blízkých, všichni jsme se cítili starší a smutnější, zvláště když se objevily problémy se stresem a spánkem. Jsme lidské bytosti a potřebujeme lásku a spojení. Bojujte s izolací a osamělostí tím, že zůstanete v kontaktu s rodinou a přáteli. Klidně i přes internet. Má to smysl.

Zdroje informací:

Eatthis.com: Everyday Habits That Lead To Aging, According To Experts

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu