Close search

Jak získat sebevědomí: Hlavně si neříkejte, že jste hloupí, radí psycholožka

Freepik Zdroj: Freepik

S nedostatkem sebevědomí se občas potýkáme všichni. Někdo méně, jiný víc a déle. Tomu možná pomůže několik postřehů, které pro pro magazín Psychology Today sepsala psycholožka Lauren Fronko.

Budování sebevědomí je náročný úkol, přiznává Lauren Fronko pro Psychology Today. Psycholožka se věnuje práci s firmami i neziskovými organizacemi a vytyčila si za úkol zlepšit v nich prostředí pro všechny. Díky své dlouholeté činnosti nabrala spoustu zkušeností a tvrdí, že budování sebedůvěry může být prospěšné v mnoha oblastech života – čím lépe se cítíme, tím více jsme ochotni říci ano novým činnostem a výzvám a je méně pravděpodobně, že raději upřednostníme pohodlí a klid.

Čytři kroky k sebevědomí

První rada zní – přestaňte se podceňovat. Když třeba na něco zapomeneme, což se ostatně stává každému z nás, máme ve zvyku říct si, že jsme hloupí. A i když to tak nevnímáme, dlouhodobě to posílí náš negativní vnitřní obraz. Není lepší říct si, že jsme prostě jen něco zapomněli?

Druhá rada je - stavte na svých úspěších. Každý máme nějaké silné stránky, tak proč je nevyužít?

Třetí důležitý bod je dlouhodobý – dostaňte se přes externí ověření k internímu. Co to vlastně znamená? Externí ověřování je, když nám okolí říká, jak se nám vede. Podle Lauren Fronko to je z krátkodobého hlediska v pořádku, ale z dlouhodobého hlediska to naopak není dobré pro naši sebedůvěru.

Čtvrtá rada je notoricky známá – Fake it 'til you make it (Předstírej, dokud to nedokážeš). Když si budeme říkat, že to zvládneme a máme na to, pomůže to mozku zůstat v klidu a zvýší naše šance na úspěch.

Výše zmíněné čtyři postřehy můžete podle libovůle doplnit třeba tím, že si budete zapisovat své úspěchy, nebo věci, které se vám na sobě líbí. Když se vám něco povede, pochvalte se a dopřejte si malou odměnu. Podle psycholožky pomáhá také jakási svatyně, místo, kde budete shromažďovat různá ocenění nebo diplomy. Když vám bude ouvej, podíváte se tam a sebevědomí se vám o něco zlepší.

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: How to Build Your Self-Confidence

Nejčtenější články