Close search

Čím zaujmout na první dojem: Vědci zjistili, co na lidi nejvíce platí

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

První dojem je důležitý. Lidé jsou totiž od přírody nastaveni tak, že musí během chvíle poznat a podvědomě určit, s kým mají co do činění. Na co se tedy ostatní okamžitě zaměří, jakmile vás uvidí?

Zařazení jedince do určité škatulky je součástí našeho podvědomí. Je pro nás důležité už při prvním setkání vědět, s kým jednáme, abychom si podle svých prvotních poznatků určili, jak s danou osobou máme komunikovat.

Oblečení a status

Dánská studie zjistila, že většina lidí soudí podle konkrétních značek oblečení finanční situaci protějšku. Údajně značky jako Lacoste a Tommy Hilfigher většina lidí řadí k těm osobám, kteří mají lepší finanční situaci. Podle studie ale oblečení nemělo vliv na hodnocení povahy člověka, tedy zda se jednalo o důvěryhodného, inteligentního nebo laskavého jedince.

Důvěryhodnost

Studie, kterou prováděli výzkumníci na Pricetonské univerzitě zase ukázala, že lidé během necelé sekundy dokáží určit, zda vám budou důvěřovat nebo ne. Od tohoto poznatku totiž vždy závisela bezpečnost daného jedince. Určení, zda danému člověku můžeme důvěřovat nebo ne, je pro naše podvědomí bodem číslo jedna.

Inteligence

Americká studie zjistila, že pokud se člověku, se kterým mluvíte, díváte do očí, tak vás skoro automaticky bude považovat za inteligentního jedince. Také pomůže, pokud nebudete uhýbat pohledem. To podle studie v očích druhého přispívá k pozitivnímu hodnocení vaší inteligence.

Dominance

Zajímavým zjištěním pro výzkumníky z Pennsylvánské univerzity bylo, že lidé mají tendenci hodnotit dominanci toho druhého na základě účesu. Přesněji řečeno, absence vlasů. Výzkum totiž ukázal, že lidé považují muže, kteří mají oholené vlasy, za více dominantní.

Agresivita

Dokonce i tuto vlastnost, kterou vůbec nemusíte během prvního setkání jakkoli projevit, vám může druhý člověk přisoudit pouze na základě stavby vašeho obličeje. Menší kanadský výzkum ukázal, že podle žen jsou širší lícní kosti u mužů synonymem pro agresivitu. Také níže posazené obočí má vliv na hodnocení, ale tyto poznatky mohou mít logické vysvětlení.  Při naštvání je lidské obočí více spuštěné k očí, rty i tváře bývají více vypouklé.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA TO, CO SI LIDÉ NA PRVNÍ POHLED MYSLÍ:

Nejčtenější články