Close search

Jak vyzrát na škatulkování? První dojem je důležitý, ale jde ovlivnit

Pixabay Zdroj: Pixabay

Udělat dobrý první dojem není jednoduché, přesto je to velmi důležité. Ať už se jedná o osobní, nebo prefesionální setkání, vždy chceme působit tím nejlepším dojmem. Jak ale někoho hned na začátku zaujmout, když nevíte, co si o vás myslí?

I když má první dojem skutečně velikou váhu na následující komunikaci a vytváření vztahu, nemá cenu se přetvařovat a prezentovat se jako zcela jiný člověk. S postupem času totiž okolí stejně na klam přijde. Jsou ale chvíle, kdy je nutné dobře zapůsobit. To bývá velice těžké, jelikož většinou nevíme, co si o nás lidé myslí.

Podle průzkumů existují ale kvality, které jsou pro každého jedince prioritní. Určité „škatulkování“ je vzhledem k naší povaze zcela běžné. Jaké vlastnosti vám tedy mohou přisoudit při prvním setkání a lze je vůbec nějak ovlivnit?

Důvěra

Jednou z hlavních vlastností, které se vám bude snažit okolí přiřadit, nebo naopak vyloučit je, zda jste důvěryhodní. Podle studie, kterou prováděli na Princetonské univerzitě, je jasné, že lidé si dokáží během zlomku sekundy určit, zda vám budou důvěřovat nebo ne. Toto je vlastnost, kterou ovlivňují i jisté vrozené faktory. Například jedinci, kteří mají jemné, více ženské nebo dětské rysy, jsou považováni za důvěryhodné. Pokud se podobnými tělesnými kvalitami pochlubit nemůžete, vždy se během prvního setkání můžete na své kolegy usmívat, nebo se jim dívat do očí. Tato řeč těla velmi silně zvyšuje vaši důvěryhodnost.

Chytrost

Vysoké IQ a známky inteligence jsou přesně těmi vlastnostmi, které se vám lidé snaží velmi rychle přisoudit během prvního setkání. Během konverzace tak budete mít jen několik málo chvil, abyste na další zapůsobili chytrým dojmem. Samozřejmě by bylo možné dlouho diskutovat o tom, jak moc chytré je hledat v někom známky inteligence, když jsme daném člověku ani nedali možnost se projevit. Přesto tato skutečnost je pravdivá, vaše okolí se vás bude rychle snažit přiřadit do jedné ze dvou škatulek. Věřte tomu nebo ne, i tento dojem ale můžete ovlivnit. Pokud se budete lidem dívat do očí, tak podle studie na ně budete působit jako chytrým dojmem. A pokud si nasadíte brýle, tak máte vyhráno.

Promiskuita

Britská studie z roku 2007 zjistila, že ženy, které mají tetování na běžně viditelných částech svého těla, jsou považovány za méně atraktivní a promiskuitní. Ženy s tetováním si také ze studie odnesly nálepku lidí, kteří mají sklon k častému pití alkoholu. Zatímco muži podle výsledků studie dopadli o něco lépe. Muži, kteří měli tetování byli považováni za silné, dominantní, ale horší rodiče. Jsou to sice stereotypy, ale když se jedná o vytváření dojmu při prvním setkání, tak hrají velkou roli i nejrůznější maličkosti.

Když ale přijde na dlouhodobou spolupráci a komunikaci, tady jsou již důležité jiné aspekty vašeho charakteru. Takže první dojem je sice důležitý, ale určitě nerozhoduje o všem.

Nejčtenější články