Close search

Jak vytvořit příjemnou zahradu a vybrat vhodný nábytek?

Unsplash Zdroj: Unsplash

Teplé měsíce jsou jsou jako stvořené pro trávení času venku. Máte-li balkon nebo zahradu o to lépe. K tomu, abyste si vytvořili oázu klidu, je zapotřebí i vhodný zahradní nábytek. Připravili jsme si pro vás několik tipů na to, jak si ho zvolit a na co při jeho výběru dbát.

Ve venkovních prostorech je samozřejmě velmi důležité mít kvalitní zahradní set, který je odolný nejen vůči častému používání, ale také vůči nepříznivým vlivům počasí. Dnes již máte na výběr různé zahradní sedací soupravy, ze kterých si vyberete přesně dle vašich požadavků. Jak se ale zorientovat v široké nabídce?

Jaký materiál zvolit materiál?

Ratan, dřevo, plast nebo kov? Tyto materiály se skvěle hodí na zahradní sedací soupravy. Čím jsou jednotlivé materiály specifické?

Ratan

Ratanové zahradní sedací soupravy jsou víceúčelové a můžete je umístit i do interiéru. Zahradní ratanový nábytek je pevný, má nízkou hmotnost a pyšní se svojí dlouhou životností. Péče o ratan je jednoduchá, stačí jej mýt pouze vodou. Co ovšem nesnese je, prudké střídání teplot, a proto je vhodné v zimě jej uschovat. Ratanové zahradní sety jsou pro vás tou správnou volbou pokud hledáte multifunkční zahradní nábytek, který nevyžaduje náročnou údržbu a zároveň vypadá elegantně.

Tip: Rozhodnout se můžete také pro umělý ratan, který vyniká odolností vůči vodě i UV záření. Je tedy jako stvořený k venkovnímu sezení.

Dřevěný zahradní nábytek

Klasiskou mezi zahradním sezením je určitě nábytek ze dřeva. Působí přirozeně, je stabilní a masivní zahradní sety z tropického a evropského dřeva vás jistě nezklamou.

  • Evropská dřeva se mají dlouhou životnost, ale na jejich ochranu se doporučuje jejich povrch pravidelně ošetřovat.
  • Tropická dřeva jsou velmi odolná, tvrdá, pružná a zároveň charakteristickými svými olivově hnědými až tmavě červenými odstíny.

Kov

Zahradní sestavy z kovu nabízí moderní vzhled, lehkou konstrukci a díky tomu patří mezi nejpoužívanější. Nejčastěji se k výrobě používá ocel s nerezovým nebo lakovaným povrchem, a proto disponují vysokou nosností, nízkou hmotností a odolností.

Plast

Plastový zahradní nábytek se vyrábí z různých druhů umělých hmot, je lehký a snadno udržovatelný a odolný vůči vodě a slunečnímu záření.

Kombinace různých materiálů

Někdy se setkáte i s možnostmi, kdy jsou zahradní sety vyrobeny z více materiálů. Taková kombinace zajistí netradiční vzhled, ale také odolnost a stabilitu.

Jak vybrat nábytek na balkon?

Pokud nemáte zahradu, pouze balkon, můžete si pořídit balkonový 3dílný set zahradního nábytku. Ten je většinou skládací, takže si ho můžete upravit podle velikosti balkónu. 3dílná sada obsahuje stůl a dvě stoličky.

Tip: Při výběru sezení do zahrady si určitě zjistěte, zda má nábytek ostré nebo zaoblené hrany, abyste se vyhnuli nepříjemným úrazům dětí.

Pro děti

Vašim dětem samozřejmě můžete pořídit i vlastní zahradní posezení. Zahradní posezení pro děti se v mnohém podobá běžnému zahradnímu nábytku. Vyrábí se z plastu nebo ze dřeva. Hrany a rohy bývají zaoblené a nábytek je stabilní, takže je pro děti bezpečný. Můžete jej umístit do zahrady, na balkon, ale také do dětského pokoje.

Maximální pohodlí

Maximální pohodlí vám zajistí skladovatelné a polohovatelné zahradní sety. Takové zahradní soupravy oceníte při skladování, protože nezaberou totiž příliš mnoho místa.

  • Skladovatelnost přijde určitě vhod všem, kdo nemají dostatek místa.
  • Polohovatelnost vám naopak zajistí naprosté pohodlí. Díky této vlastnosti si můžete nastavit například zádovou tak, jak vám to bude nejvíc příjemné a pohodlné.

Pokud do zahradní soupravy nechcete investovat příliš mnoho, není problém si vybrat iz levnějších zahradních setů a jejich širokému výběru. Bez starostí si tak můžete pořídit funkční zahradní sezení za dobrou cenu.

Nejčtenější články