Close search

Jak vést konverzaci, aby nebyla nudná a neosobní? Vymažte ze slovníku frázi "Jak se máš?"

unsplash.com Zdroj: unsplash.com

Určitě jste podobnou situaci zažili. Po delší době potkáte známého, který se automaticky zeptá, jak se máte. Odpověď je ve většině případů obdobná: „Mám se dobře, co ty?“ Kouzlo konverzace je tak nenávratně ztraceno a není divu.

Nadměrné používání konverzačních frází vymaže obsah. Chce opravdu dotyčný vědět, jak se mám? Jedná se o frázi, na kterou mám pouze zdvořile odpovědět a směrovat konverzaci jiným směrem? Kouzlo této otázky nevytváří půdu pro kvalitní konverzaci. Pokud se opravdu zajímáte o dotyčného, zkuste konverzaci vést jiným způsobem.

Buďte přítomni

Podle studie z Harvardské univerzity je klíč k úspěchu prostý. Pokud chcete vést kvalitní konverzaci, ptejte se na navazující otázky. Naslouchejte protějšku a skutečně se zajímejte, o čem hovoří. Především nezapomeňte na konverzaci v momentu, kdy skončila. Zkuste si zapamatovat malý útržek z konverzace, na který můžete navázat při dalším setkání. Dotyčného potěší, pokud si vzpomenete na střípek, o kterém se on jen letmo zmínil.

Konverzační typ Zrcadlo? Tak na ten rozhodně zapomeňte!

Konverzace nezačala dobře, dostáváme se do slepé uličky a jen slepě opakujeme to, co druhá strana řekla a přitakáváme. Taková konverzace vypadá například následovně:

„Jak se máš?“

„Dobře, a jak se máš ty?“

„Taky tak, díky za optání.“

A jak z toho ven?

Zkuste například: Mám se zajímavě! Neuvěříš, co se mi dnes cestou do práce stalo.

Snažte se odpovídat komplexně. Přihodila se vám během týdne nějaká vtipná historka? Sem s ní! Small talk nemusí být otravný pro všechny zúčastněné.

Vynechte konverzaci o počasí

Po špatném začátku konverzace, která s vysokou pravděpodobností začala slovy: „Jak se máš?“ jsme opět v koncích. Nabízí se další konverzační klišé: sport, počasí a dopravní situace. Na to rovnou zapomeňte. Konverzace o počasí je ta nejnudnější karta, kterou můžete vytasit. Je dobré si uvědomit, že takovou konverzací žádné ledy neprolomíte a příště se vám dotyčný vyhne obloukem.

10 ZÁKLADNÍCH PRAVIDEL, JAK VÉST KONVERZACI, NAJDETE V GALERII:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu