Close search

Jak udržet mozek v kondici: Odborník radí učit se, cvičit a zapomenout na fotbal

Unsplash Zdroj: Unsplash

Neurochirurg Henry Marsh ví o mozku hodně a nebojí se o to podělit. Pro britský list The Guardian prozradil několik tipů, jak ho udržet ve formě i na stáří.

Neurochirurg Henry Marsh strávil desítky let péčí o mozky svých pacientů, odstraňoval nádory a léčil následky různých poranění hlavy. Sám říká, že čím aktivnější mozek máte, tím déle trvá, než se "baterie" vybijí. A co vlastně můžeme udělat pro snížení pravděpodobnosti problémů v budoucnosti?

Jak mít lepší mozek

V první řadě se vyhněte úderům do hlavy. Existují přesvědčivé důkazy, že i drobná poranění hlavy kumulativně způsobují škody. Myslím si, že byste se měli vyhýbat sportům, které zahrnují opakované poranění hlavy," vysvětluje Marsh, proč je třeba fotbal rizikovým sportem.

Dalším z faktorů je vzdělání. Čím je člověk starší, když dokončí vysokoškolské vzdělání, tím nižší je riziko demence. Souvisí to s množstvím spojení v mozku. Větší počet je lepší, což pravděpodobně zahrnuje vzdělávání. Díky tomu déle trvá, než se mozek opotřebuje. Třiasedmdesátiletý Marsh má jako jednu z duševních aktivit vymýšlení pohádek pro svá vnoučata.

Třetí oblastí, která podle neurologa nabízí přesvědčivé důkazy, že mozek lze udržet v kondici i na stáří, je cvičení. Dokonce to přirovnává k univerzálnímu všeléku. „Lidé, kteří pravidelně cvičí, mají nižší míru demence a deprese," dodává Marsh.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Mozek
Theguardian.com: ‘Exercise, avoid bangs and invent fairy stories’: Henry Marsh’s guide to keeping brains healthy

Nejčtenější články