Close search

Jak to vypadá dnes na místech, kde se natáčely Hřebejkovy Pelíšky?

csfd.cz Zdroj: csfd.cz

Filmový trhák Jana Hřebejka Pelíšky, je 10. nejoblíbenějším filmem u nás. Není divu, humorná nadsázka, se kterou jsou odvyprávěny příběhy hlavních hrdinů za nepříliš veselého období našich dějin, se vryla do paměti snad každému, do film viděl.

Děj filmu, který je zasazený do konce šedesátých let, se odehrává především v pražské čtvrti Košíře na Praze 5. V Košířích panuje dobová atmosféra, která právě proto poskytla nezapomenutelné kulisy pro tento jeden z nejoblíbenějších českých porevolučních filmů. Na kterých dalších místech v Praze se natáčelo?

Střední škola

Střední škola, kterou navštěvovali Jindřiška, Elien i Michal, je ve skutečnosti budova Fakulty tělesné výchovy a sportu na pražském Veleslavíně. Ve filmu vchod působí jako hlavní, ve skutečnosti je tento vchod ve vnitřním dvoře a slouží jako vchod do správní části fakulty.

Domov mládeže

Na místě, kde byl vytvořen Domov mládeže je nyní Rehabilitační klinika Malvazinky. Místo je na rohu ulic U Malvazinky a U Sanopzu na Smíchově. Už tam není lavička, ani státní znak, zato je tam značka STOP.

Michal jede se stromkem na kole

Chodník po kterém Michal Šebek přijíždí na kole se stromečkem a kde na rohu vidí Elena s Jindrou opřené o motorku, se nachází v ulici Fabiánova a kříží se s ulicí v Cibulkách.

Dům, kde bydlí teta Eva

Dům, ve kterém bydlí teta Eva v podání Evy Holubové se nachází v Musílkově ulici v Košířích.

Jezero

“Rozkaz zněl jasně, nesmí projet muž s koženou brašnou.”Tuto scénu si určitě hned každý vybaví, kdy příslušník státní bezpečnosti vypráví studentům ve škole příběh o tom, jak zastřelil “diverzanta” na motorce. Jezírko z této scény se nachází v Prokopském údolí v pražských Hlubočepích.

Schody

Schody, po kterých kráčel Jiří Kodet, alias pan Kraus na rodičovské schůzky, jsou v ulici Schodová rovněž v Košířích.

Michal na hrazdě

Michal Šebek, houpající se na hrazdě branky před jejich domem, se nachází na adrese Schodová 4. Nyní je branka značně porostlá břečťanem. Ve filmu měl dům číslo 6.

Ruští přátelé Boris a Tamara

Dům, před kterým se loučí táta Šebek v podání Miroslava Donutila se svými ruskými přáteli, je na adrese Schodová 5. Přitom dům, kde hlavní hrdinové bydlí, je na adrese Schodová 4.

 

Nejčtenější články