Close search

Jak strávit méně času na mobilu: Pořiďte si "hloupý" telefon

Unsplash Zdroj: Unsplash

Trávíte spoustu času se svým chytrým telefonem? Když si uvědomíte, kolik hodin denně vám sebere, je to alarmující číslo. Lze s tím něco udělat?

BBC píše, že lidé, kteří mají obavy z přemíry času stráveného u telefonu, mění své chytré telefony za „hloupější“ modely. Může za to nepříjemné zjištění, že z toho, co mělo být užitečnou technologií, se stala posedlost.

Jak trávit méně času s telefonem

"Sociální média jsou postavena na strachu z promeškaní, takže jsem měl pocit, že se toho nemůžu zbavit," cituje BBC 16letého Lukea Martina z Kanady, kterého pohltil Instagram. Není v tom sám. Spousta lidí ví, jak návykové jsou chytré telefony a sociální sítě. Zahlcují nás obsahem, který je pestrý a lákavý. A to nás dokáže vtáhnout na dlouhé hodiny.

Podle studie Harvardovy univerzity se při používání sociálních sítí rozsvítí stejná část mozku, která se spouští při užívání návykové látky. Mluví se dokonce o souvislost mezi používáním sociálních sítí a negativním vlivem na duševní zdraví – zejména u dětí.

Co s tím? Luke vyměnil svůj chytrý telefon za "hloupý", který lze používat na volání a psaní zpráv, má v něm mapy a několik jednoduchých aplikací. Ale tím to končí. A díky tomu se dostal ze 4-5 hodin strávených s telefonem každý den na pouhých 20 minut. Telefon používá jenom tehdy, když ho opravdu potřebuje.

Ty hodiny, které nám chytré telefony "kradou", můžeme strávit třeba se svými blízkými. To už stojí za zvážení...

Zdroje informací:
BBC.com: Adults and teens turn to 'dumbphones' to cut screen time
Health.harvard.edu: A conversation about reducing the harms of social media

Nejčtenější články