Close search

Jak spát, když je tropická noc: Podle odborníka pomůžou tyto triky

Freepik Zdroj: Freepik

Za tropickou lze považovat takovou noc, kdy teplota neklesne pod 20 stupňů Celsia. I když se to nezdá moc, zejména v rozpáleném městě pak může být problém usnout. Jak si s tím lze poradit?

Britský deník Mirror.co.uk vyzpovídal ohledně přežití tropických nocí tu nejpovolanější osobu - Jamese Wilsona. Jde o o experta na spánek, který vede web Thesleepgeek.co.uk zameřený na kvalitní spánek. Tady jsou jeho tipy, jak přežít, když je vedro i v noci.

Jak spát, když je vedro?

Je dobré začít s přípravou již ráno. Když máte v bytě nebo domě pokoje, které jsou přes den vystavené přímému slunečnímu záření, zatáhněte závěsy a rolety. V opačném případě se pokoje příliš vyhřejí. Důležité je také vytvoření proudění vzduchu skrz dům otevřením oken na obou stranách. A to zejména v průběhu chladného časného rána a později během dne.

K dobrému spánku o tropické noci pomáhá i vlažná koupel nebo sprcha. Pokud se vám již nechce do vody, podle Jamese Wilsona pomůže i termoláhev s vlažnou vodou, kterou si položíte na bosé nohy.

Dodává ovšem, že nejdůležitější je nedělat si příliš starosti. Když je teplo, přesvědčíme sami sebe, že nespíme právě kvůli tomu. A protože spánek je spojen s naší emocionální pohodou a my se trápíme kvůli vedru, postaráme se vlastně o to, aby se naše domněnky naplnily. A pak se motáme v bludném nespavém kruhu.

Co (ne)dělat o tropické noci

James Wilson považuje za největší chybu, když podlehneme radám typu – dejte do mrazničky peřiny, povlečení, polštáře nebo, co už je trošku bizarní, pytle s rýží, které bychom si pak měli dát do postele. „Tento přístup nefunguje ze dvou důvodů. Nejprve vás extrémní chlad probudí, uvrhne vaše tělo do šoku. To vám zabrání v uvolnění, což znamená, že nebudete ve správném stavu pro spánek,“ vysvětluje Wilson.

A s trochou nadsázky dodává, že tento přístup zanechá v posteli vlhko, co může vést k nepříjemným rozhovorům s osobou, která také sdílí vaše lože. A to patrně nechcete. Existuje na to sice life hack - musíte tyto předměty zabalit do igelitové tašky, aby nenavlhly -, ale jak bylo uvedeno výše, není to ten nejlepší způsob, jak spát, když je tropické vedro.

Stran ventilátorů je Wilson trochu skeptický. Záleží na kvalitě přístroje a jeho hlučnosti, která nevyhovuje každému. Pokud by vás to mělo spíše otravovat, vyhněte se mu. Čemu se naopak vyhýbat nemusíte, je sex. Pokud je moc divoký, může negativně ovlivnit spánek, jde zejména o nárůst srdeční frekvence a uvolňování adrenalinu. Ale jinak orgasmus vede k uvolňování hormonů, jako je prolaktin a oxytocin. Díky tomu se pak cítíme uvolněně a klidně, což je perfektní stav pro dobrý spánek. Snižuje také hladinu kortizolu, hormonu probuzení, který zvyšuje hladinu stresu. Pokud tedy nespíte v posteli sami, mějte raději samostatné prostěradlo nebo peřinu, aby tělesné teplo druhé osoby nezahřívalo i vaše spánkové prostředí.

Zdroje informací:
Thesleepgeek.co.uk
Mirror.co.uk: How to sleep in hot weather, when you shouldn't use fans and why getting frisky is good

Nejčtenější články