Close search

Jak snížit krevní tlak: Podle odborníků pomáhá cvičit plank a dělat dřepy u zdi

Freepik Zdroj: Freepik

Studie obvykle ukazují, že na snížení krevního tlaku jsou dobrá aerobní a kardio cvičení. Zpravodajský web CNN píše o novém výzkumu, podle kterého jsou překvapivě účinné také dřepy a cvičení plank.

Podle studie zveřejněné v periodiku British Journal of Sports Medicine mohou být dřepy a plank nejlepšímu druhy cvičení pro snížení krevního tlaku. Proč je tomu tak?

Nejlepší cvičení na snížení krevního tlaku

"Celkově je izometrické cvičení nejúčinnějším způsobem snižování systolického i diastolického krevního tlaku," cituje CNN spoluautora studie Jamieho O'Driscolla. Izometrické cvičení je takové, když se ve svalech mění napětí, ale ne jejich délka.

O´Driscoll a jeho kolegové analyzovali studie z let 1990 až 2023, které byly zaměřené na cvičení a jeho účinek na krevní tlak. Do těchto studií bylo zapojeno celkem 15 827 účastníků. Podle výsledného zjištění přispělo k největšímu snížení tlaku izometrické cvičení, pak aerobní cvičení a dynamický odporový trénink.

Izometrické cvičení vplývalo na systolický a diastolický tlak. Není moc náročné, takže si jej můžete zkusit i doma. Jedním z doporučovaných je cvičení plank, což je vlastně poloha připomínající prkno. Lehněte si na zem, natáhněte se a opřete o lokty a prsty na nohách. Ze začátku to bude náročné a vydržíte jen chvilku, ale po pravidelném cvičení setrváte v této poloze déle. Druhým doporučovaným cvikem jsou dřepy u stěny. Opřete se o zeď, nohy dejte na šířku ramen a pomalu klesejte, ale zadek se vám nesmí dostat pod úroveň kolen. A zkuste v této poloze setrvat alespoň minutu...

Zdroje informací:
Edition.cnn.com: Blood pressure is best lowered by 2 exercises, study finds
Bjsm.bmj.com: Exercise training and resting blood pressure: a large-scale pairwise and network meta-analysis of randomised controlled trials

Nejčtenější články