Close search

Jak se starat o pokožku na rukou v době častějšího mytí?

Zdroj:

Myjete si nyní ruce o hodně častěji a důkladněji než kdykoli dřív? Možná se i vás dotýká vedlejší efekt – vysušená nebo popraskaná pokožka rukou, která je teď citlivější, nebo dokonce svědí a pálí.

Každý den na nás média chrlí informace o nutnosti důsledné hygieny rukou. Mytí má trvat minimálně 40 vteřin a nesmíme vynechat žádné místečko. Měli bychom používat tekutá mýdla nebo dezinfekční prostředky a mít při sobě antibakteriální gely. Podle dermatoložky a skin care expertky Marionnaud Hajnalky Méryové bychom si měli ruce umýt pokaždé, když přijdeme zvenku, po cestě dopravními prostředky, po každém použití toalety, po manipulaci s odpadkovým košem, před a po návštěvě nemocnice nebo lékaře, před vařením a před jídlem. Ona sama si vzhledem ke své profesi myje ruce alespoň šedesátkrát denně! Poradili jsme se s ní, jak se starat o pokožku rukou, aby trpěla co nejméně.

Při častém mytí rukou pokožka ztrácí lipidovou vrstvu, což vede k narušení její přirozené ochrany. Následně pak kůže není schopna zadržovat vlhkost,“ vysvětluje. Časté mytí rukou nebo používání dezinfekčních přípravků vede k vysušení kůže, k jejímu podráždění, a někdy dokonce i ke vzniku atopické dermatitidy. Máčení v horké vodě a dezinfekce neprospívá ani nehtům, jsou oslabené, stejně jako křehká kůžička kolem nich, v níž snadno vznikají záděrky.

Co pomůže? Pravidelné krémování rukou. Kdykoli si vzpomenete, klidně několikrát denně. Ruce si namažte co nejdříve po umytí, ale nejprve je důkladně osušte. Nedrhněte je ručníkem, spíš je jen jemně poťupkejte. Pak ruce důkladně namažte. „Ideální je nedělit se o krém s nikým dalším,“ doporučuje Hajnalka Méryová. Používáte-li celá rodina krém v tubě (což se jeví jako nejhygieničtější řešení), vždy ho odeberte tak, aby se tuba nedotkla kůže. Vhodné je věnovat péči i nehtům a hydratovat je speciálními přípravky.

Kvalitní ochranné a hydratační krémy dovolují pokožce dýchat, přitom ji vyživují a zároveň brání tomu, aby do kůže pronikaly dráždivé látky,“ vysvětluje dermatoložka s tím, že je třeba dávat si pozor na parfemované přípravky, které naopak pokožku dehydratují.

V současné situaci, kdy si myjeme ruce tak často jako nikdy dřív, je lepší vynechat peeling. Naopak je dobré dopřát rukám alespoň na 15 minut masku nebo olejovou koupel. „Další možností je zábal. Namažte si ruce silnou vrstvou krému, nasaďte si bavlněné rukavice a nechte krém působit – klidně přes noc,“ uzavírá Hajnalka Méryová.

Připomeňme si, jak má vypadat správné mytí rukou: 

  1. Použijte tekuté mýdlo v dávkovací nádobě.
  2. Ruce navlhčete teplou vodou a důkladně namydlete: nevynechte žádnou část dlaně, hřbety rukou, prostor mezi prsty i pod nehty.
  3. Umyjte ruce pod tekoucí teplou vodou.
  4. Utřete ruce do jednorázové papírové utěrky nebo do čistého ručníku (pokud jste u sebe doma)
  5. Celá procedura by podle hygieniků měla trvat 40–60 sekund.

Nakupujte online

Pečující krémy a další kosmetické produkty je možné objednat z pohodlí domova na e-shopu www.marionnaud.cz. Zákazníky čekají pravidelné atraktivní slevy a doprava nad 490 korun je zdarma.

Nejčtenější články