Close search

Jak slaví Vánoce královská rodina? Alžběta II. prý přesně ví, jaké dárky chce

Flickr Zdroj: Flickr

Britská královská rodina dodržuje vánoční tradice a připravuje se na svátky skoro jako každá jiná rodina. Tedy až na zcela jasné odlišnosti, kdy mají představitelé monarchie například možnost strávit Štědrý večer v Buckinghamském paláci. Jaké dárky si ale navzájem dávají a co obvykle najdou pod svým stromečkem Alžběta II. nebo princ Charles?

Mnozí členové královské rodiny se každoročně společně scházejí na Štědrý večer. Jejich hlavní oslavy ale již tradičně místo Buckinghamského paláce probíhají v sídle Sandringham. Tam spolu tráví vánoční svátky tak, jak to dělají miliony lidí po celém světě.

Skromné dárky

Nehledě na to, jak velkými možnostmi královská rodina disponuje, vánoční dárky si podle dostupných informací dávají celkem skromné. Proč tomu tak je? Odpověď je zcela jednoduchá, co totiž dát lidem, kteří vlastní hrady a zámky po celém světě a jenom majetek samotné královny Alžběty II. se odhaduje na 500 milionů dolarů (11,3 miliardy korun)?

Levně a vtipně

Podle zaběhnutých tradic je tedy v královské rodině pravidlem, že členové rodiny se vyhýbají drahým a elegantním darům a místo toho upřednostňují relativně levné, ale vtipné maličkosti, které jejich blízkým vykouzlí úsměv na rtech. Tento zvyk je elegantním způsobem, jakým se královská rodina oprošťuje od svého vysokého statusu a prostě si užívá svátky klidu a rodinné pohody.

Dárky na Štědrý den

Vzhledem k tradičnímu přístupu je tak v královské rodině zcela běžné, že dárky se rozdávají již na Štědrý den po slavnostním obědě, kdy celá rodina usedne kolem stolu a postupně si každý člen rodiny otevře své dary. Tento způsob je odlišný od většiny anglojazyčných rodin, jelikož jinak je běžné rozdávat si dárky až ráno 25. prosince. Tento následující den ale královská rodina věnuje cestě do kostela, kde zpívá koledy a vyslechne si slavnostní řeč královny.

Zmatení nováčci

Nejtěžší to často mají nováčci v rodině, kteří mnohdy nevědí, co britské královně, Alžbětě II. věnovat k Vánocům. První vánoční dar, který údajně dala Meghan Markle královně, byla malá pískající plastová hračka připomínající křečka. Královna si maličkost údajně velice oblíbila. Vévodkyně z Cambridge, Kate Middleton, údajně zvolila zcela jiný přístup a pro královnu se svůj první dárek rozhodla vyrobit vlastnoručně. Kate Middleton tehdy Alžbětě II. připravila domácí chutney (pozn.red. čatní), což je tradiční indická pochutina velmi populární ve Velké Británii. Královna dar prý natolik ocenila, že další den ráno si dárek od Kate Middleton nechala naservírovat ke snídani.

Vtipnými dárky ale nešetří ani další členové rodiny. Například princezna Anne jednou obdarovala svého staršího bratra, prince Charlese, bílým koženým záchodovým prkýnkem a princ Harry údajně své babičce, královně, daroval koupací čepici se sprostým nápisem.

KDO Z KRÁLOVSKÉ RODINY SE SCHÁZÍ U VÁNOČNÍHO STROMKU A JAKÉ DÁRKY SI DÁVAJÍ? PODÍVEJTE SE V NAŠÍ FOTOGALERII:

Nejčtenější články