Close search

Jak se připravit na cestu do zahraničí a vyhnout se problémům?

Pixabay Zdroj: Pixabay

Cestování do zahraničí se stává díky low costovým přepravcům a slevovým akcím stále dostupnější. Na světě existují tisíce destinací, ze kterých je možné si vybrat a tisíce zajímavostí, které stojí za to navštívit.

Když před odletem přichází čas plánování a příprav, existují náležitosti, které je nutné si předem zařídit a informace, které se nevyplatí opomenout. Koupě letenek a rezervace ubytování jsou základem každé dovolené. Ale někdy se hodí důkladnější příprava do vysněná destinace, která pomůže předejít nepříjemným překvapení, faux pas, nebo problémům.

Platný pas a víza

U této položky je nutné začít dlouho před odletem. Někdy se vyplatí zkontrolovat platnost pasu a víz ještě před tím, než dojde na zakoupení letenek a rezervaci hotelu. Je důležité si pamatovat, že většina zemí vyžaduje od turistů víza a platný pas. Pokud některý z těchto dokumentů potřebuje obnovit, je třeba počítat s několikatýdenním zdržením.

Vakcinace

Do zahraničí si většina cestovatelů jede pro krásné zážitky a ne pro choroby. Vždy se tedy vyplatí myslet na své zdraví a v případě zahraniční cesty je někdy nutná vakcinace. Informace o tom, jaké očkování se doporučuje pro konkrétní, lokalitu je možné zjistit v nejbližším očkovacím centru. I v tomto případě je vhodné očkování plánovat, aby se potřebná imunita stihla vytvořit.

Kulturní rozdíly

Každý pes jiná ves a každá země má svoji kulturu, tradice a pravidla. Pokud cestovatel vyráží do země pro něj skutečně exotické, měl by si dopředu zjistit, která kulturní specifika ho můžou potkat. Je to důležité hlavně ve chvíli, kdy se jedná o první cestu do podobné země.

Platební karty a místní měna

Zůstat bez peněz v cizí zemi nebývá dobrým začátkem dovolené. Před cestou je třeba si zjistit, jaká měna je v oběhu. V dnešní době je skoro vždy možné platit kartou, prosto znalost platebních podmínek v zahraničí a kurzů měn nikdy neuškodí.

Kam s mazlíčkem

Pokud věrný čtyřnohý přítel nepojede na výlet se svým majitelem, bude potřebovat někoho, kdo by se o něj postaral. Zařídit si dostatečně dopředu dobré hlídání pro čtyřnohého miláčka musí být jedním z prvních úkolů každého cestovatele.

Správné napětí

Mobilní telefon, notebook nebo tablet jsou v dnešní době neoddělitelnou součástí života. Takže u většiny cestovatelů ani nepřipadá v úvahu, že by si s sebou na dovolenou nevzali mobil nebo foťák. Když ale přijde řada na dobíjení baterií, je potřeba brát v potaz skutečnost, že například v USA, Kanadě, Mexiku nebo Brazílii je napětí 120 V. Zatímco v Evropě je jeho hodnota 230 V.

Počasí

Počasí sice běžní turisté ještě ovládat nemohou, rozhodně ale není na škodu vědět, jaké oblečení si s sebou vzít. Předpověď počasí je ke všemu možné zjistit velice rychle. Takže se jedná o užitečnou praktickou informaci za minimum snahy.

Plán na první a poslední den

Podle zkušených cestovatelů se určitě vyplatí investovat svůj čas do důkladného naplánování prvního a posledního dne dovolené. Tyto dny jsou vždy spojeny s velkým množstvím nervového vypětí, zařizováním a přemisťováním. Aby tedy nedošlo ke zbytečným chybám, je dobré mít konkrétní plán.

Veřejná doprava

Cesta z letiště do hotelu nemusí být žádná legrace. Vždy sice existuje možnost přežít první cestu z letiště v taxíku, avšak takové cestování se může prodražit. Mít po ruce informace o možnostech místní hromadné dopravy dokáže během pobytu ušetřit mnoho starostí.

Akce a festivaly

Pobyt ve vysněné destinaci bývá skvělý už sám o sobě. Avšak zpestření programu nemusí být na škodu a může přinést mnoho dalších zážitků. Přehled akcí, festivalů, nebo koncertů, které se konají v daném místě je vždy možné najít na internetu, nebo se stačí informovat na recepci v hotelu.

 

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu