Close search

Jak se pozná dobrý rodič? Je důležité umět se svými chybami pracovat

pixabay Zdroj: pixabay

Někteří rodiče občas propadají panice, protože mají pocit, že nejsou dost dobří. Nutno předem říci, že každý rodič je tím nejlepším právě pro své děti a pokud chcete pro dítě to nejlepší a dokážete ho přijmout za všech okolností, máte dobře našlápnuto. Jaké vlastnosti by ještě měl mít dobrý rodič?

Vychází svým dětem vstříc a naslouchá jim.

Občas mylným dojmem rodičů je, že jejich děti nemůžou mít věcný názor na jakékoliv téma. Ať mu je šest nebo patnáct. Právě v období, kdy si člověk začíná budovat své místo ve společnosti, je důležité své dítě podpořit a snažit se s ním vést zcela seriózní diskuze. V té chvíli pochopí, že na jeho názoru vám záleží a začne si tak i vytvářet svoji sebe hodnotu. Za tuto schopnost vám jednou v životě poděkuje.

Když nemůže dětem dát co chtějí, vysvětlí jim to a přijme je i s jejich pláčem.

Křičení nikam nevede, ani věčné zákazy už po nějakém čase ztrácí na efektivitě. Pokud vám záleží, aby vaše dítě opravdu pochopilo, že mu něco nejste schopni dopřát, narovinu mu řekněte důvod a věřte, že si to zapamatuje a už danou věc po vás chtít nebude. Když nepochopí a projeví své emoce nekonečným pláčem, dopřejte mu jeho smutek. Rozhodně mu neříkejte: „a neřvi“! Ať se v klidu uklidí do pokojíčku a nechá proudit emoce, potom se můžete pokusit o vysvětlení ještě jednou.

Snaží se pochopit bezmoc, která vede k dětskému vzteku. A snaží se s tím pracovat.

Je důležité z vaší strany pochopit, proč v dítěti vzniká vztek. Zkuste se vžít do jeho situace a podívejte se na věc trochu dětskýma očima. Třeba snáz pochopíte danou situaci a postavíte se jí čelem. Další křičení, vyhrožování a vypouštění jedovatých slov z vašich úst nikam nevedou.

I když zakřičí, tak si potom dokáže uvědomit, co se v něm odehrálo a vysvětlit to svým dětem.

Ano i vám můžou „vytéct“ nervy, po chvíli je zase klid, ale je důležité umět dítěti vysvětlit proč k tomu došlo, co vás tak rozčílilo a skvělé bude, když přidáte příklad scény plné vzteku jeho samotného. Vysvětlete svému potomkovi, že děti, ale i rodiče mají občas nárok na hysterickou scénu. Možná už si bude příště dávat na své emoce pozor. Dobrý rodič se pozná i podle toho, že se dokáže omluvit, když ví, že se zachoval nesprávně.

Rodič, který si ze sebe umí udělat legraci a nebere se moc vážně a který ví, že dětský smích je víc než vyleštěné skleničky, je tím nejlepším rodičem, které si dítě mohlo přát.

Nejčtenější články