Close search

Jak se nezbláznit během vánočních svátků?

ketofit Zdroj: ketofit

Vánoce prý jsou svátky klidu a míru. Kdo s tím tak úplně nesouhlasí? Asi nás nebude zrovna málo. Už během září se v obchodech objevuje vánoční výzdoba, která nás upozorňuje, že ty nejkrásnější svátky v roce se pomalu blíží. Ano, jsou nejkrásnější, protože se setkáváme s rodinou a těmi, se kterými jsme se během roku moc neviděli a nadělujeme si dárky, na druhou stranu mohou být i stresující.

Čeká nás předvánoční úklid, pečení cukroví, hon za dárky, jejich balení, příprava štědrovečerní večeře a pak kolečko návštěv. To dokáže pořádně vyčerpat. Jak se z toho nezbláznit?

Vánoce je třeba si užít, ne přežít

Celý rok se na ně těšíme, přece si je nenecháme zkazit úklidem, předvánočním shonem a stresem. Kdy jindy se můžeme sejít v klidu u jednoho stolu s našimi nejbližšími, povídat si, hrát deskové hry a jen tak v klidu lenošit? Nenechte si to pravé kouzlo Vánoc pokazit. Držte se následujících rad a uvidíte, že na letošní Vánoce budete rádi a dlouho vzpomínat.

Rada číslo jedna: S cukrovím to nepřehánějte

Že si Vánoce bez cukroví nedovedete představit? To nejste jediní. Na druhou stranu i v tomto případě platí, že nic se nemá přehánět. Stačí přece pár druhů, nemusíte jich mít 50 a péct pro celou ulici.

Vyberte si ty, které vy a vaši nejbližší máte nejraději a ty si upečte. Víte, že je navíc můžete upéct i ve zdravější variantě? Cukr můžete nahradit medem, tuk přepuštěným máslem a bílou mouku tou celozrnnou nebo špaldovou. Dobré je i keto cukroví.

Rada číslo dva: Najděte si chvilku na sebe


Předvánoční shon a stres nikomu nesvědčí. Když budete mít pocit, že je toho na vás moc, zastavte se a udělejte si chvíli jen pro sebe. Vezměte si do ruky oblíbený román, pusťte si hudbu, zajděte si na kávu nebo skleničku vína, přestaňte aspoň na chvíli myslet na to, co všechno musíte. Zítra je taky den. A že všechno nestihnete do Vánoc? Svět se přece nezboří.

Rada číslo tři: Kupujte jen dárky, na které máte

Co si budeme povídat, Vánoce nejsou zrovna levná záležitost. Celý rok si na ně sice dáváme stranou, stejně ale pak přemýšlíme, zda na dárky máme dostatečně našetřeno. Je to celkem smutné, ale v poslední době Vánoce mnoho lidí vnímá jako čas, kdy musí druhému dát drahý dárek. O tom ale Vánoce přece nejsou. Důležité je být zase jednou pěkně spolu. Kupujte jen dárky, které potěší, ale nemusíte si na ně půjčovat.

Rada číslo čtyři: Neuždibujte a nepřejídejte se


Pro mnohé z nás jsou Vánoce noční můrou. Ale ne proto, že je třeba napéct a uklidit, ale kvůli tomu, že během Vánoc každý rok přibereme nějaké to kilo a pak se neoblékneme do kalhot. Naštěstí to jde i bez toho, stačí si nastavit jasná pravidla.

 - Při pečení cukroví ani přípravě večeře nebudeme uždibovat, vždy jen decentně ochutnáme, zda je vše v pořádku.

- Vsadíme na zdravé recepty, které obsahují hlavně bílkoviny a vlákninu, která se postará o pocit sytosti.

- To, že jsme k někomu přišli na návštěvu neznamená, že musíme sníst vše, co nám předloží. Jezte jen to, na co máte chuť, nepřejídejte se. Nebo s sebou vezměte i něco zdravějšího. Co takhle ovocné špízy nebo cukroví ze sušeného ovoce?

Rada číslo pět: Rozdělte si práci

Předvánoční úklid dá pěkně zabrat, stejně jako příprava Štědrovečerní večeře. Ten si dá řízek, ten kapra, další maso ani ryby nejí… Jeden aby se z toho zbláznil. Proč? Vždyť všechno nemusí ležet jen na vás. Rozdělte si pěkně práci mezi všechny přítomné.

Rada číslo šest: Udělejte dobrý skutek

Vánoce jsou ideální příležitost k dobrým skutkům. Co se takhle zapojit do některé z vánočních akcí jako třeba Krabice od bot, Vánoční strom splněných přání, Ježíškova vnoučata, nebo pořídit nějaké krmení pejskům a kočičkám v útulku?

Rada číslo sedm: Užijte si sledování pohádek

Co k Vánocům ještě patří kromě cukroví, koled, dárků a laskomin na stole? No jasně! Pohádky! Pohodlně se usaďte, pusťte si televizi a aspoň na jednu pohádku se pěkně v klidu podívejte.

Rada číslo osm: Vyrazte na procházku zimní krajinou


Ruku na srdce, kdy máte čas se jen tak procházet zimní krajinou a nikam nespěchat? Během svátků, když vypadneme ze zaběhnutého stereotypu, je k tomu ideální příležitost. Vezměte své nejbližší, klidně i ty čtyřnohé, a vydejte se na příjemnou procházku a užívejte si vzájemné blízkosti a čerstvého vzduchu.

Nejčtenější články