Close search

Jak rychle zhubnout: Podle nového výzkumu pomůže věc, kterou známe již tisíce let

Unsplash Zdroj: Unsplash

V periodiku Nature Reviews: Endocrinology vyšel výzkum, který vycházel z 21 studií o hubnutí. Ukázalo se, že pokud chcete alespoň krátkodobě shodit několik kil, může pomoci půst. Ovšem i na ten se musí s rozumem.

Nejen že máme za sebou dlouhé období, kdy jsme se moc nehýbali, ale také se kvapem blíží léto a plavková sezona. Co teď?

Hubnutí díky půstu

Odborníci prozkoumali studie, které trvaly několik týdnů a dohromady se jich účastnily stovky lidí. Ukázalo se, že půst každý druhý den a dieta 5:2, kterou si představíme příště, může v průběhu 8-12 týdnů vézt ke ztrátě zhruba 3 až 8 procent tělesné hmotnosti.

Výhody půstu jdou daleko za hranice hubnutí, ale tyto studie pokládají skvělý základ pro povzbuzení potenciálních dietářů, aby se zapojili do bezpečného a udržitelného způsobu hubnutí,“ říká dietoložka Trista Best pro magazín Eat This.

A dodává, že pokud chtějí lidé pomocí půstu bezpečně zhubnout v relativně krátkém čase, je důležité jíst vyvážená jídla. „Je lákavé vydržet déle bez kalorií nebo sníst méně kalorií, než potřebujete. To však bude mít za následek zpomalení metabolismu, stagnaci hubnutí a v konečném důsledku opětovný nárůst hmotnosti.

Best poznamenává, že půst lze používat ke snížení hmotnosti dlouhodobě. Je to vlastně dočasné omezení kalorií, které jsou nahrazeny v kratším okně. Na rozdíl od některých módních diet, které vyžadují dlouhodobé a neudržitelné omezení kalorií, což vlastně vede k nabírání na váze.

Zdroje informací:
Eatthis.com: The #1 Eating Habit for Fast Weight Loss, Suggests New Study
Nature.com: Clinical application of intermittent fasting for weight loss: progress and future directions

Nejčtenější články