Close search

Jak řešit problémy ve vztahu: Terapeut radí zvládat hněv, kompromisy a najít skutečný důvod potíží

Unsplash Zdroj: Unsplash

Robert Taibbi napsal pro magazín Psychology Today několik rad, které by měly pomoct vyřešit problémy ve vztahu. Prý je to jako vaření, jakmile si tyto dovednosti osvojíte, už to bude jenom jednodušší.

V životě každého člověka jsou věci, na kterých zvládnutí potřebuje jen několik základních dovedností. Ať už jde o úklid domácnosti, vaření, nebo výchovu dětí. Rodinný terapeut Robert Taibbi tvrdí, že jakmile si tyto dovednosti osvojíte, usnadňují vám život. A stejné to je i ve vztazích.

Na problémy ve vztahu platí mít pod kontrolou hněv

Taibbi jako první důležitou dovednost uvádí, že je potřeba mít pod kontrolou hněv. Každý jej může pociťovat, ale důležité je umět jej v určitém okamžiku zvládnout . To neplatí jenom o vztazích, ale i o životě obecně.

Druhou dovedností je nalezení problému pod problémem. Abychom si to lépe vysvětlili, zkusme modelový příklad. Váš partner se dal v poslední době třeba na pití. Dost vás to štve, ale máte pocit, že to je jeho problém, ne váš. Ve skutečnosti však pití může být reakcí na partnerův problém, o kterém vy nevíte. A on se jej snaží řešit tímto způsobem. Místo toho, abyste mu vyčítali pití, zkuste s ním probrat, co je za tím.

Poslední z trojice dovedností je dělání kompromisu systémem win-win. Pokud chcete mít všechno pod kontrolou, asi budete muset žít sami. Jakýkoliv vztah je o kompromisech. Jsou spjaté s ustupováním, ale ty s přídomkem win-win berou v úvahu potřeby obou stran. Nikdo se pak necítí zrazen, nebo v roli oběti. Není to jednoduché a Taibbi píše, že když do toho vstoupí emoce, je potřeba se zastavit a po chvíli pokračovat znovu. A zkoušet to do té doby, než budou spokojeni oba. A pak možná zjistíte, že jste zvládli dovednosti, které vám v konečném důsledku už budou život jen ulehčovat.

Zdroj informací:
Psychologytoday.com: The 5 Basic Skills for Handling Relationship Problems

Nejčtenější články