Close search

Jak přimět teenagery poslouchat: Přijmou i nevyžádané rady, ale musíte jim sami naslouchat

Freepik Zdroj: Freepik

Potýká se s tím zřejmě každý rodič - ratolesti v pubertálním věku někdy odmítají poslouchat, když se s nimi bavíte. Magazín Scitechdaily upozornil na studii, podle které s tím lze něco udělat i bez hádek.

Periodikum Scitechdaily píše, že teenageři lépe přijímají nevyžádané rady od rodičů, kteří podporují jejich samostatnost a aktivně se zajímají o jejich zájmy a pocity. Tento přístup je mnohem efektivnější než autoritativní výroky typu: „Protože jsem to řekl/a!“ Ty totiž často vyvolávají odpor...

Jak lépe mluvit s puberťáky?

Tento přístup zlepšuje emoční regulaci a posiluje vztahy mezi rodiči a dětmi. Rodiče mohou podporovat samostatnost tím, že stanovují jasné hranice a pravidla. Také je důležité se účastnit aktivit, které teenagery zajímají.

Tito rodiče důsledně uznávají a potvrzují pocity svého dítěte a podporují jeho zkoumání různých zájmů,“ říká hlavní autorka studie, psycholožka Elizabeth Davis. Výroky jako „Protože jsem to řekl/a,“ „Překonej to“ a „Není to nic vážného“ způsobují, že dítě se vůči radám uzavírá.

Účastníci studie pocházeli z různých částí světa, takže možná lze její výsledky považovat za univerzální. Vědci je požádali, aby si vzpomněli na situace, kdy jim rodič nabídl radu k zvládnutí emocí. Poté vyplnili dotazník o užitečnosti této rady a jejím vlivu na jejich emoční stav. Následovaly otázky na schopnost zvládnout situaci, kontrolovat své emoce a vztah s rodiči.

Teenageři s rodiči, kteří podporují jejich samostatnost, považovali nevyžádané rady za stejně užitečné jako ty, o které sami požádali. Pokud rodiče nepodporují samostatnost, nevyžádané rady nejsou vnímány jako užitečné a mohou být považovány za méně upřímné a méně účinné. Když mladí lidé cítí, že je rodiče nechápou, budou považovat jejich rady za nerelevantní. To ukazuje výhody přístupu rodičů, kteří podporují samostatnost svých dětí.

Zdroje informací:
Scitechdaily.com: How To Get Teens To Listen: Researchers Unlock the Secret to Connecting
Journals.sagepub.com: A Helping Hand Isn’t Always So Helpful: Parental Autonomy Support Moderates the Effectiveness of Interpersonal Emotion Regulation for Emerging Adults

Nejčtenější články