Close search

Jak přijít na rakovinu plic? Psi dokáží u člověka nemoc vyčenichat

Pixabay Zdroj: Pixabay

Pokud nevíte, zda máte rádi spíš psy, nebo kočky, pak to možná jednou provždy rozhodne nová studie. Vědci totiž dokázali, že psi mohou vycítit u člověka i velmi vážnou nemoc, jakou je rakovina.

Vypadá to, že pes asi skutečně bude nejlepším přítelem člověka a nejen díky své věrné povaze. Příběhy, ve kterých se vypráví, jak věrný pes dokázal odhalit nemoc svého pána, jsou mezi lidmi celkem rozšířené. Nyní ale tato vyprávění potvrdili výzkumníci z floridské farmaceutické laboratoře BioScent DX.

Vědci totiž prováděli pokusy a zjistili, že psi jsou díky svým pachovým receptorům schopni zjistit, zda je člověk nemocný. Tito čtyřnozí tvorové mají desettisíckrát silnější čichové receptory než lidé a mohou tak doslova pomocí svého čenichu zjistit, jestli máte rakovinu plic.

Výsledky nové studie ukazují, že během výzkumu, kterého se účastnili čtyři bíglové, dokázala zvířata u vzorků krve říct, který patří nemocnému rakovinou. Jejich schopnosti rozlišit mezi nemocným vzorkem krve a tím zdravým byly dokonce natolik přesné, že psi dokázali odlišit v 96,7 procentech zdravý vzorek a v 97,5 procentech ten nemocný.

Vědci uvádějí, že výsledky jejich výzkumu mohou pomoci k vyvinutí levnějších a méně invazivních metod při zjišťování nemoci a také k lepšímu a rychlejšímu odhalení rakoviny plic.

Nejčtenější články