Close search

Jak přežít zradu: 3 tipy od psychologa a odborníka na stres

Freepik Zdroj: Freepik

Psycholog George S. Everly sepsal pro magazín Psychology Today návod, jak se vypořádat se zradou důvěry, kterou považuje za psychické i fyzické zranění.

George S. Everly se téměř 40 let věnuje zkoumání psychologických aspektů katastrof po celém světě. Věnuje se stresu, psychologické krizové intervenci, duševnímu zdraví po katastrofách a lidské odolnosti.

Tři fáze zrady důvěry

Existují důkazy, že katastrofy úmyslně způsobené lidmi jsou psychologicky toxičtější než náhodné katastrofy, píše Everly pro Psychology Today. Pokud pochopíme proč, může nám to přinést lepší pohled na to, jak se zotavit a jít dál, a to nejen po katastrofách, ale i jiných nepřízních, zejména zradě. Tu označuje jako porušení důvěry. Zrada od důvěryhodného přítele nebo partnera není jen psychická, ale také fyzická újma.

První psychologickou reakcí je zmatek, aktivuje se mód „bojuj nebo uteč“ a tělo je zaplaveno adrenalinem. Druhou fází zrady je popírání. Člověk nemůžete uvěřit, že došlo ke zradě, jeho tepová frekvence se zpomaluje, když se snaží porozumět tomu, co se stalo. Třetí fáze se obvykle skládá z jedné ze dvou cest, které se můžou prolínat – sebeobviňování a hněv.

Dochází k růstu adrenalinu a kortizolu, který slouží ke zvýšení hladiny glukózy v krvi a také ke snížení účinnosti imunitního systému. A to připravuje půdu pro nemocí související se stresem. Jak se tedy vypořádat se zradou?

Jak překonat zradu

Byť zrada může být hodně zraňující věc, rozhodně to není konečná. Everly proto sepsal několik důležitých bodů, z nichž vybíráme:

- přestaňte se obviňovat a zlobit na sebe. Jde o ztrátu času a energie.

- pokuste se co nejlépe pochopit, proč došlo ke zradě. Nejde o to, že s ní musíte souhlasit, někdy se prostě stanou špatné věci i bez důvodu.

- čím více se zlobíte nebo truchlíte, tím větší kontrolu dáváte těm, kteří vás zradili. Slibte sobě a lidem, kteří jsou na vás závislí, že již nebudete odevzdávat kontrolu nad svým štěstím ostatním.

Změna ovšem nepřijde přes noc. Začněte v malém a s praxí se překonání zrady stane zvykem. Čím více budete cvičit, tím dřív se zvyk stane vlastností. Jakmile to bude vlastnost, stane se z vás podle Everlyho úplně nový člověk.

Zdroje informací:
Psychologytoday.com: Moving Past Betrayal

Nejčtenější články