Close search

Jak přežít cestu letadlem? Naučte se usnout za každou cenu

Pixabay Zdroj: Pixabay

Na této planetě žijí pouze dva druhy lidí. Ti, kteří mohou usnout v letadle a ti, kteří to nedokáží. Pokud patříte k těm nešťastníkům, kteří nehledě na délku letu nedokáží v letadle ani na chvíli zamhouřit oka, máme pár rad, které pomohou usnout i těm nejodolnějším.

Život není spravedliví. Někteří jedinci dokáží v letadle dohnat spánkový deficit, který si vytvořili ranním vstáváním a z následně v cílové destinaci odcházejí z letiště svěží a plní energie. Jiní mají zase smůlu a celý let se trápí tím, jak se zabavit a jak to zvládnout do vytouženého přistání. Cesta letadlem dokáže pěkně rozhodit celý organismus a když ještě zůstáváte v zemi, ve které je časový posun, můžete se aklimatizovat i 72 hodin. 

V takovém případě cestovatelům velmi pomůže, pokud si dokážete odpočinout. Jak ale v letadle alespoň na chvíli usnout? 

Správné místo

Výběr dobrého místa je základem pro pohodlný spánek v letadle. Samozřejmě pokud si koupíte lístek do první třídy, tak máte všechny problémy vyřešeny. Pokud jste ale omezeni možnostmi ekonomické třídy, pak výběr správného místa nepodceňujte. Pokud chcete v letadle spát, vyberte si sedadlo v přední části, nebo na konci letadla. Nikdy neberte místa uprostřed letadla, jelikož hluk k vám půjde ze všech stran. Na konci máte větší možnost, že tam bude méně lidí. Tuto výhodu ale kompenzuje skutečnost, že mnozí kolem vás budou chodit na toaletu. V přední části letounu sice může být více lidí, ale na druhou stranu se před vámi bude nacházet dražší třída, která je většinou skoro prázdná. S výběrem konkrétního místa to už je složitější, můžete vždy ale risknout možnost si vzít sedadlo uprostřed. Je nepravděpodobné, pokud tedy let nebude plný, že si k vám přisedne rodina, nebo pár. Když tedy budete mít štěstí, budete míst pro sebe celkem tři sedadla. 

Dodržujte rituály

Spaní není jenom o tom si lehnout do postele, když se člověk cítí unavený. Příprava na noční odpočinek často zahrnuje mnohé rituály, které běžně provádíte doma, jen je možná tak nevnímáte. Lidský mozek je na ně ale už zvyklý a pokud tyto rituály vykonáváte, dáváte vlastně vašemu tělu signál, že se připravujete odpočívat. Pokud si před spaním čtete knížku, zkuste to i v letadle, to samé platí o poslechu relaxační hudby, nebo čištění zubů.

Maska i špunty do uší

Světlo a hluk dokážou pokazit spánek i skutečně unavenému cestujícímu. Do letadla si tedy s sebou nezapomeňte přibalit masku na spaní a špunty do uší. Maska by měla dostatečně blokovat světlo a být z pohodlného materiálu. Špunty do uší vás zase uchrání od hluku motoru, nebo řečí ostatních cestujících, o které skutečně nestojíte.

Vlastní polštář

Opěradla u sedadel nejsou zrovna pohodlná. Pokud tedy máte problém s usínáním právě kvůli nedostatku pohodlí, vezměte si vlastní polštář. Můžete si zvolit cestovní, který pořídíte ve většině obchodů, nebo jakýkoli dle vašeho výběru. Pamatujte, že by takový polštář měl být rozhodně menší, takže ty, které máte v ložnici nechte doma. 

Vypněte elektroniku

Pokud se těšíte na to, jak v letadle využijete několik hodin klidu k tomu, že se podíváte na filmu a zároveň se prospíte, tak si asi budete muset vybrat jen jednu z možností. Použití jakýchkoli displejů a s tím spojené sledování filmů, nebo videí, náš organismus naopak povzbuzuje, takže je možné, že po zhlédnutí hororu už opravdu neusnete. 

Nejčtenější články