Close search

Jak přestat zapomínat a dělat chyby: Podle americké studie pomůže jedna věc

Unsplash Zdroj: Unsplash

Pokud se vám stává, že ve spěchu zapomínáte nebo děláte chyby, pomocnou ruku by mohla podat studie Michiganské státní univerzity. Výzkum ukázal, že náchylnost k chybám pomůže snížit meditace.

Výzkum publikovaný v periodiku Brain Sciences se zaměřil na to, jak meditace změnila mozkovou aktivitu. Výsledkem je, že dochází ke zvýšenému rozpoznávání chyb.

Jak se vyhnout chybám

Je úžasné, že jsme byli schopni vidět, jak jedno sezení řízené meditace může způsobit změny mozkové aktivity u nemeditujících," říká spoluautor studie Jeff Lin. Spolu s kolegy z Michiganské státní univerzity naverbovali více než 200 účastníků, aby otestovali, jakým způsobem meditace ovlivňuje to, jak lidé odhalují chyby a reagují na ně.

Lidé, kteří nikdy předtím nemeditovali, prošli 20minutovým monitorovaným meditačním cvičením, v jehož průběhu jim výzkumníci měřili mozkovou aktivitu. Poté dokončili počítačový test zamřený na rozptýlení.

Mozkovou aktivitu dokážeme změřit na úrovni milisekund, takže jsme získali přesná měření nervové aktivity hned po chybách a ve srovnání se správnými odpověďmi," dodal Lin. Nervový signál se objeví asi půl sekundy po chybě, tomu se říká pozitivita chyby a je spojena s vědomým rozpoznáním chyb. Vědci zjistili, že síla tohoto signálu je u meditujících větší. Už po 20 minutách meditace se zlepší schopnost mozku detekovat chyby a věnovat jim pozornost. Díky tomu můžeme zlepšit náš výkon a každodenní fungování.

Zdroje informací:
Sciencedaily.com: How meditation can help you make fewer mistakes
Mdpi.com: On Variation in Mindfulness Training: A Multimodal Study of Brief Open Monitoring Meditation on Error Monitoring

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu