Close search

Jak poznáte histriona? Člověka s touto poruchou osobnosti nepřehlédnete! Nezná stud a potřebuje obdiv

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Každého z nás charakterizují určité rysy osobnosti. A každý z nás se občas ocitne ve středu pozornosti a obyčejně si to užívá. Jenže existují lidé, kteří potřebují být v centru zájmu druhých neustále. Jsou pro to ochotni udělat cokoliv. Takoví lidé mají poruchu osobnosti. Psychiatři ji nazývají histrionská porucha osobnosti.

Kdo to je histrion? Člověk, který je vidět a slyšet. Je to extrovert a exhibicionista s infantilními projevy. Budete ho nejspíše považovat za neslušného, sebestředného a sobeckého. Může vás však také okouzlit, protože ví, čím zaujmout. Je to dokonalý lhář a intrikán. Jednoduše histrion – herec.

Poradenský psycholog PhDr. Tomáš Novák ve své knize  Manželství jako trvalý stres popisuje histriona jako velkého hráče na jevišti života. To je jeho role. Žene ho touha po potlesku. Je mu jedno, zda si ho zaslouží, nebo ne. Potřebuje uznání a obdiv. Nezná stud a pro zájem společnosti je ochotný se i zesměšnit. Přitom má pocit, že ho druzí neustále kritizují, bývá nadměrně urážlivý. Sám má sklony k urážení druhých.

Jako malé dítě!

Osoby s histrionskou poruchy jsou emočně labilní. V případě poruchy je tato labilita dlouhodobá a projevuje se v mnoha sférách života. Histrion tak sám sobě značně komplikuje život. Chová se jako malé dítě toužící po pozornosti a projevech lásky. Právě v dětství mívá histrionská porucha podle některých psychiatrů také příčiny. Více vám odhalí naše fotogalerie.

Miluje jen sám sebe

Histrion vyžaduje projevy lásky, sám je přitom emočně značně povrchní. To potvrzuje psycholožka PhDr. Petra Kasalová ve svém článku Poruchy osobnosti v manželství a partnerském vztahu. Slovy psycholožky: "Histrion prožívá povrchní a proměnlivé emoce, ač intenzivní. Partnerovi to přitom nemusí zpočátku vadit, pokud to nerozpozná."

Histrion své city nezřídka přehrává, v tomto je jako nadmíru talentovaný herec. Na partnera silně žárlí. Má sklony manipulovat s lidmi, lhát a typicky také předstírat zdravotní potíže. Bývá totiž dost líný a navíc mu jde o to, aby se o něho jiní starali.

PODÍVEJTE SE DO GALERIE NA VÝVOJ HISTRIONA I NA NĚKTERÉ DALŠÍ PŘÍZNAKY:

Literatura

Novák, T. Manželství jako trvalý stres. Praha: Grada, 2010

Zdroje

http://novaktomas.ic.cz/?p=-ps-vize_partnerske_krize

https://docplayer.cz/3253574-Manzelstvi-jako-trvaly-stres.html

http://www.solen.sk/pdf/3af4b12505fd261963bc183af11db378.pdf

Nejčtenější články