Close search

Jak podpořit paměť snadno a rychle? Zkuste tyto netradiční tipy!

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Mozek se dá trénovat. Čím více tréninku, tím bystřejší myšlení a lepší paměť. Kapacita lidské paměti je téměř neomezená. To platí pro každého z nás. Využít naplno potenciál paměti však vyžaduje trénink, který většině lidí chybí. Chytré pomůcky a nové technologie naši paměť jenom oslabují. Prospívá jí jakákoliv mentální aktivita. Stačí pár minut tréninku denně a výsledky se dostaví během několika týdnů.

Mnemotechniky21

Efektivní fungování paměti podporují tzv. mnemotechniky. Zakládají se na tom, abychom informace k zapamatování svému mozku předložili v co nejzajímavější podobě. Lépe si zapamatujeme to, co má nějaký emocionální náboj, co je spojeno s nějakým smyslovým prožitkem.

Protože je pro nás přirozené trojrozměrné prostředí, do paměti se mnohem snáze ukládají informace ve spojení s konkrétním místem. Na tom je založena oblíbená metoda loci nebo také paměťový palác. Paměťové techniky využívají představivost, vizualizaci a asociace. „Obrázky jsou pro paměť silnější než prostá slova,“ vysvětluje pro ČT Jakub Pok, lektor a zakladatel Školy paměti.

Zraková paměť funguje lépe než sluchová, ideálně, když pracují společně. To se dá velmi jednoduše praktikovat tím, že si při učení děláme zápisky.

Dělejte si zápisky

Zrakový vjem posiluje vjem sluchový. Chceme-li si něco zapamatovat, nejsnáze tomu pomůžeme tak, že si to zapíšeme. Zápisky pak nemají sloužit jako tahák, ale opravdu se snažíme informaci vybavit z paměti.

Hrajte si

Paměť a mozkovou činnost můžete podpořit i hrou. Vzpomeňte si na pexeso! Pro dospělé můžou být místo pexesa lákavější křížovky nebo sudoku.

Mozkovou činnost podporují i kreativní aktivity jako je kreslení, malování nebo vybarvování. Ostatně kreslení a hraní si je také nedílnou součástí kreativního řešení pomocí tzv. myšlenkových map Tonyho Buzana. Myšlenkové mapy podporují všechny funkce mozku, ať již jde o paměť, kreativitu, učení nebo obecně myšlení.

Relaxujte

Nezdravý životní styl spojený s chronickým stresem mozku škodí. Pro mentální činnosti je nezbytný dostatek odpočinku, relaxace a kvalitní spánek. To potvrzují i vědecké studie.

Další tipy na to, jak zlepšit paměť a podpořit činnost mozku najdete ve fotogalerii.

Jak zlepšit paměť? PODÍVEJTE SE DO GALERIE: 

Literatura

Buzan, B, Buzan, T. Myšlenkové mapy: Probuďte svou kreativitu, zlepšete svou paměť, změňte svůj život! Praha: BizBooks, 2012.

Stenger, Ch. Jak si vybudovat fantastickou paměť. Praha: Grada, 2011.

Nejčtenější články