Close search

Jak oživit kreativitu: Vědci radí hrát videohry, nejlepší je prý Minecraft

Wikimedia Commons/Hunny Alrohaif from Kuwait, CC BY 2.0 Zdroj: Wikimedia Commons/Hunny Alrohaif from Kuwait, CC BY 2.0

Podle nového výzkumu Iowské státní univerzity mohou videohry, které podporují tvůrčí svobodu, za určitých podmínek zvýšit kreativitu. Až budete příště potřebovat nakopnout v této oblasti, může vám pomoci trocha hraní.

Univerzita publikovala experimentální výzkum v periodiku Creativity Research Journal a v zásadě šlo o porovnání účinku hraní Minecraftu, s instrukcemi nebo bez nich, se sledováním televizního pořadu nebo hraním videohry se závodními auty. Lidé, kteří mohli hrát Minecraft svobodně a bez instrukcí, byli nejkreativnější.

Minecraft a kreativita

Nejde jen o to, že Minecraft může pomoci navodit kreativitu. Zdá se, že na tom, že se rozhodnete to udělat, je také něco důležitého," vysvětluje profesor psychologie Douglas Gentile.

Pokud jste se ještě s kostkovaným světem Minecraftu nesetkali, tak vězte, že název sestává ze slov „to mine“ a „to craft“, tedy dolovat a vyrábět. K tomu mohou hráči prozkoumávat spoustu neobvyklých světů, budovat a kooperovat na různých akcích. A to prakticky bez omezení.

Vraťme se ale ke studii. Účastníci studie vybraní ke hře Minecraft byli rozděleni do dvou skupin. Jedné z nich bylo řečeno, aby hráli co nejkreativněji. Po 40 minutách hraní nebo sledování televize dostalo všech 352 účastníků několik kreativních úkolů. Byli požádáni, aby nakreslili tvora ze světa hodně odlišného od Země. Lidem podobní tvorové dosáhli nízkého skóre za kreativitu a ti méně podobní lidem dosáhli vysokého skóre. Překvapivé bylo zjištění, že nejméně kreativní byli ti, kteří dostali při hraní Minecraftu instrukce, aby byli kreativní. Podle Douglase Gentilea pro toto zjištění neexistuje jasné vysvětlení.

Proč jsou dobré videohry

Autoři studie ovšem přišli se zajímavými teoriemi. „Když jim bylo řečeno, aby byli kreativní, mohlo to ve skutečnosti omezit jejich možnosti při hraní, což mělo za následek méně kreativní zážitek. Je také možné, že při hraní použili všechny své 'kreativní šťávy' a nezbylo jim nic, když přišel čas na dokončení testu,“ napsal pro Creativity Research Journal hlavní autor studie Jorge Blanco-Herrera.

Videohrám se už věnovala spousta studií, podle kterých množství, obsah a kontext videoher ovlivňuje to, co se hráči učí opakovanými zkušenostmi. Zatímco obvykle to bylo zaměřeno na agresi nebo prosociální chování, zdá se, že totéž platí pro kreativitu.

Většina videoher povzbuzuje hráče k procvičování určité úrovně kreativity. Mohou vytvořit postavu a příběh pro hry na hrdiny nebo být odměněni za kreativní strategii. I v na první pohled prostoduchých střílečkách přemýšlejí o strategii a hledají výhody v boji, což také podporuje kreativitu.

Zdroje informací:
Sciencedaily.com: Want to boost creativity? Try playing Minecraft
Tandfonline.com: Video Games can Increase Creativity, but with Caveats

Nejčtenější články