Close search

Jak mění pohádka Ledové království pohled na princezny? Nosí kalhoty a nevdávají se hned

Disney Zdroj: Disney

Princezna - ideál nejedné malé holčičky, do které se (ne)záměrně transformuje. Po prvním díle dnes již jedné z nejúspěšnějších pohádek od Disneyho - Ledové království - se roztrhl pytel s krásnými modrými šaty, v nichž byly oděny malé princezny po celém světě (nejen) na maškarních plesech. Jaké nové stereotypy přináší pohádka Ledové království 2?

Ledové království je jedna z prvních pohádek, která nekončí klasickým klišé "A žili spolu šťastně až do smrti" s nádhernou svatbou, radostí a převelikou veselkou.

I princezny mohou nosit kalhoty

Královna Elsa a princezna Anna v Ledovém království bojují se skalními příšerami, brodí se po kolena ve sněhu a snaží se rozluštit spletitou historii rodokmenu. Ale pozor. Princezny na sobě neměly šaty, ale dovolily si obléci kalhoty. Logické, no ne? To, co by se mohlo zdát jako nevýznamná rychlá změna, ve skutečnosti znamená zásadní posun v pohledu na Disneyho princezny, který téměř nikdy nedovolí svým hrdinkám zaměnit sukně za kalhoty - s výjimkou princezny Mulan.

"Nemůžeš si vzít muže, kterého jsi právě potkala."

Vzpomeňme si na Sněhurku nebo Popelku. Princezna se bezhlavě žene do náručí muže, kterého nezná. Princ, vyobrazován jako spasitel a života budič. Ledové království je jedna z prvních pohádek, která nekončí klasickým klišé "A žili spolu šťastně až do smrti" s nádhernou svatbou, radostí a převelikou veselkou. Tuto větu považují skalní fanoušci za novou definující éru produkce Disney a schopnost držet krok s dobou.

Nová éra

Disney přichází s novou érou a dokazuje, že se dokáže přizpůsobit nadcházející generaci mladých dívek, které chtějí být princeznami a také atraktivními a nezávislými. Jednoduše: Kroužek na prsteníčku není třeba mít po prvním polibku. Jedno je ale jisté - princezny by ze světa fantazie zmizet nikdy neměly a co na tom, že si sem tam vezmou i tepláky!

ZAJÍMAVOSTI O CELOSVĚTOVÉM FENOMÉNU DISNEY NAJDETE V GALERII:

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu