Close search

Jak dosáhnout spokojenosti v dlouhodobém vztahu? Přečtěte si 7 receptů na štěstí od skutečných párů

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Dosáhnout dlouhodobého štěstí ve vztahu? Ano, jde to. A živoucí příklady jsou tím nejvýznamnějším důkazem. Přečtěte si recepty na spokojenost ve vztahu přímo od dlouholetých šťastných párů. Záleží na toleranci i sexu, shodují se.

1. Nečekají s oslavou vztahu na Valentýna

Ať už se přítelovi či manželovi podaří něčeho dosáhnout, nebo zažívá krušné chvíle, je samozřejmostí mu být nablízku. Pokud ale sdílíte radosti pravidelně, můžete váš vztah posílit, vyplývá ze studie publikované v časopise The Journal of Personality and Social Psychology.

Skvělým důkazem, že to funguje, je Amy Sumner z amerického Ohia, která je vdaná 8 let. „Slavíme každý devátý den v měsíci od té doby, co jsme se seznámili devátého a vzali se devátého. Vyrábíme si přání nebo jdeme na rande – máme tak neustálý důvod k oslavám!“

2. Nesledují rutinně filmy a nevysedávají v restauracích

Romantické filmy jsou těmito scénáři přeplněné – párečky cvrlikají večer u filmu nebo si navzájem projevují okázalá romantická gesta v luxusních restauracích. A ač se tak může dít i v realitě, kouzlo statických okamžiků dříve nebo později vyčpí. Rada? Buďte akční!

Během společných zážitků se totiž aktivuje v mozku systém odměn. Euforie, kterou prožíváme, jsou ve skutečnosti příznivé chemikálie jako dopamin nebo noradrenalin. Tyto poznatky přinesl výzkum uskutečněný univerzitou State Brook Univerzity.

Nápadů na to, jak blažené pocity popohnat na povrch, je mnoho. Můžete společně jet náhodnou tramvají a vystoupit tam, kde se vám to zrovna bude líbit. Nebo si navzájem v tichosti přichystat výlety, jako to dělá šest let zadaná Stephanie Tan z New Yorku.

„Vydáváme se na denní výlety do sousedních měst a každý rok uděláme jeden velký výlet. Pomáhá to rozvíjet naši perspektivu jako pár – a posiluje to náš vztah, že nikdy nezačne být nudný.“

3. Nepočítají si navzájem chyby

Počítat svému partnerovi skóre v tom, kolik věcí zase udělal špatně, může vztah dokonce potopit. Jen si ten scénář vybavte – nevynesl odpadky, tak co uděláte? Necháte jeho spodní prádlo schválně nahromaděné na stole.

Sčítat dobré skutky protějšku se ale vyplatí. Už proto, že díky němu může vztah zůstat pevný i ve slabších momentech. „Výzkum říká, že negativní interakce mají pětkrát větší emocionální dopad než pozitivní interakce, takže zaznamenávání pozitivních věcí je velmi důležité,“ řekl doktor Scott Haltzman, vztahový psychiatr a autor knihy The Secrets of Surviving Infidelity.

Příkladem, jak tento přístup zavést, může být Anna Stanin z New Jersey. Její rituál je přinejmenším sympatický: „Mám časopis vedle mojí postele a zapisuji si do něj roztomilé věci, které můj partner udělal. Kdykoliv se na něj naštvu, přečtu si je a najednou už se nezdá tak špatný.“

4. Komunikují ve svém jazyce

„Myslím, že jednou z věcí, které dělají naše manželství jedinečné, je, že máme tajný jazyk plný vtipů, filmových hlášek a písňových textů,“ míní čtyřiatřicetiletá Carrie Krawiec z michiganského města Bloomfield Hills. Vdanou paní je už pět let.

Tajný jazyk párů možná působí dětinsky, na sílu vztahového pouta má ale nesmírný vliv. Dělá z partnerů „spiklence“, protože jejich řeči rozumí jen oni dva. Navíc to má mnoho výhod – s vlastními přezdívkami přátel si mohou vyměnit ostřejší názory na ně i v jejich přítomnosti, aniž by je vystavovali nepříjemnostem. Mezi výrazovými prostředky partnerů nechybí ani náhražky slova sex, díky čemuž mohou odlétat jiskry vzrušení ještě před milováním v posteli…

5. Hádají se, ale dojdou ke kompromisu

Hádka se v mnohých vztazích považuje za vítr, který povalí domeček z karet. A zbytečně. Neshody mohou naopak posunout vztah na další metu. Nezáleží přitom na četnosti hádek, ale na pokroku, který po nich udělají, jak uvedl výzkum z Gotman Institute.

„Páry v úspěšných vztazích dělají při řešení problémů aktivnější rozhodnutí, aby neponechaly žádný záznam křivd,“ vysvětlil doktor Walfish.

Pokud tedy dojdete po rozepři ke kompromisu, v podstatě tím slíbíte, že s problematickou věcí přestanete a nevytáhnete ji při budoucích hádkách. Mimochodem – ač se to nezdá, usmiřovací sex funguje.

6. Laškují a dotýkají se

Přiléhavá košilka namísto tradičního, o číslo většího pyžama. Sexy vzkaz zasunutý bez postřehnutí v partnerově kapse. Taková překvapení rozpumpují již zmíněné hormony štěstí, které jste zažívali na první rande.

„V rámci studie měly páry chodit tam a zpět a držet se za ruce, zatímco jiná skupina párů musela dokončit překážkovou dráhu se zavázanýma ruka a nohama k sobě. Druzí jmenovaní se cítili navzájem bližší, protože moment překvapení uvolňuje dopamin, který způsobuje, že si vytvoříte silnější pouto,“ řekl doktor Haltzman.

7. Mají sex alespoň jednou týdně

Podle výzkumu se nejčastěji milujeme jednou až třikrát týdně. Hned v závěsu se ale drží varianta jednou až dvakrát měsíčně. Kdybyste se zeptali deseti různých párů, dostali byste deset různých odpovědí, ale… na sexu záleží. Čím více je žena sexuálně uspokojená, tím šťastnější ve vztahu je, říká studie v časopise Journal of Psychiatry a Behavioral Science.

„Během sexu mozek uvolňuje oxytocin, pojící hormon, který způsobuje, že se cítíte více svázaní s partnerem,“ řekl doktor Haltzman. A jaké je to magické číslo? Jednou týdně. Páry, které mají sex vždy jednou za několik dnů, mají o 44 % více pozitivních pocitů vůči jejich partnerovi a o 55 % vyšší hladiny štěstí.

Nejčtenější články