Close search

Jak dobře znáte hry Williama Shakespeara? Otestujte se!

archiv Zdroj: archiv

Není člověka, co by nikdy neslyšel o tomto anglickém básníkovi a dramatikovi. Romea a Julii si berou za vzor všichni zamilování, kterým je bráněno ve štěstí. Macbeth, Hamlet či Richard III. jsou nejhranější divadelní hry. Jejich hloubka a poselství se totiž hodí i do dnešního světa. Jak dobře znáte jeho hry vy? Dokážete poznat, z které hry citace pochází?

1. Čím víc ji chci, tím víc mě ona nechce.

2. A ty vaše malovánky taky dobře znám! Pánbůh vám dal jeden obličej, a vy si děláte druhý. Vrtíte se a kroutíte, šepláte a zpotvořujete jména božích tvorů a z hříšné vypočítavosti ze sebe děláte putičky.

3. Celý svět je jeviště a všichni lidé na něm jenom herci.

4. Jsi anděl. Záříš do noci nad mojí hlavou jako posel nebes, kterého zrakem obráceným v sloup s užaslou bázní lidé sledují, jak osedlává líná oblaka a zvolna plyne širým ovzduším.

5. Když temné síly svádějí nás k pádu, často si berou pravdu na pomoc. Získají si nás poctivostí v malém, a když jde o vše, přerazí nám vaz.

6. Musíme je vyprovokovat, ať nás vyprovokují. Pak budeme v právu.

7. Blažení jsou ti, v kterých se cit a rozum mísí tak, že osud nemůže si na ně hrát jak na flétnu, co se mu zamane.

8. Špatný je svět a brzy celý zvlčí, když známe zlo, a přesto každý mlčí.

9. Co je člověk, když žije jenom proto, aby spal a jedl? Nic víc než zvíře, nic víc. Ten, kdo nám dal tak velkou schopnost myslet, nazírat věci minulé i příští, zajisté nechtěl, aby božský rozum v nás zahníval a tlel.

10. Už mnohokrát se potvrdilo, že skromnost je mladé ctižádosti žebřík, k němuž se obrací ten, kdo nahoru chce stoupat.

11. Umřít v tuhle chvíli, umřel bych rád a na vrcholu štěstí, neboť mám strach, že nejistý můj osud mi nedopřeje další okamžik tak dokonalé radosti.

12. Pochybuj, hvězda že plane, pochybuj, slunce že žhne, pochybuj o pravdě samé, jen o mně, o mně ne!

 

 

ŘEŠENÍ:  1.  Romeo a Julie, 2.  Hamlet, 3.  Jak se vám líbí, 4.  Romeo a Julie, 5.  Macbeth, 6.  Romeo a Julie, 7.  Hamlet, 8.  Richard III., 9.  Hamlet, 10.  Julius Caesar, 11.  Othello, 12.  Hamletův dopis Ofélii

Tak jak jste byli úspěšní? 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu