Close search

Jak být kreativní? Odstraňte základní překážky, které kreativitě brání

Pixabay.com Zdroj: Pixabay.com

Kreativita je vlastní každému člověku, někomu více, někomu méně, ale není člověk, který by nedokázal být kreativní. Každý lidský mozek je naprogramovaný na tvůrčí myšlení, avšak každý z nás je také ve své kreativitě a tvůrčích procesech omezován určitými překážkami. Odstranit tyto překážky znamená dát prostor své kreativitě.

Kreativita je v současnosti nejsilnější konkurenční výhodou člověka, nejenom v pracovním životě. K jejímu probuzení mnohdy stačí jen zbavit se svých omezení. Tím primárním je strach.

Překonejte vlastní strach

Výzkum George Landa již v 60. letech minulého století odhalil, že 98 % pětiletých dětí je vysoce kreativních. Bohužel z toho s postupem času vyrostou. Začnou se bát vlastního selhání. Začnou se bát, že nenaplní očekávání jiných. Začnou se bát, že se ztrapní.

Strach ničí kreativitu, nedovoluje dětem ani dospělým vymýšlet nová originální řešení, nacházet dosud neobjevené cesty, přinášet neotřelé nápady. Přitom právě nápady se v současnosti cení. Jenže na jeden úspěšný nápad připadá několikrát více nápadů neúspěšných. Strach je vzhledem k pravděpodobnosti neúspěchu logický, avšak bez neúspěšných nápadů by nebyly ani ty úspěšné.

Opusťte komfortní zónu

Psycholožka ze Standfordovy univerzity Carol Dweck, autorka knihy Mindset: Psychologie úspěchu upozorňuje na komfortní zónu každého z nás. Nejde jenom o to, že se bojíme neúspěchu, riskujeme také svoji prestiž. V rámci posilování sebedůvěry jsme se naučili vážit si svých schopností, inteligence a talentu. Jenže právě schopnosti, kterých si ceníme my i ostatní, nám také svazují ruce.

Bojíme se o svoji pověst. To nás drží v komfortní zóně, kde není prostor pro kreativitu. Přitom by stačilo vyzdvihovat schopnosti, které jsou opravdu přínosné. Jde například vytrvalost, odvahu překonávat překážky, schopnost povznést se nad neúspěch. Úspěch leží mimo komfortní zónu...

Kreativitu neomezují jenom pozitivní očekávání druhých, ale také ta negativní, jak dokazují studie. Více se dozvíte v naší FOTOGALERII.

Co nejvíce omezuje naši kreativitu? PODÍVEJTE SE DO FOTOGALERIE: 

Literatura

Dweck, C. Nastavení mysli: Nová psychologie úspěchu aneb naučte se využít svůj potenciál. Praha: Jan Melvil publishing, 2015.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu