Close search

I malé půjčky se mohou výrazně prodražit – jak se vyhnout problémům s půjčkami

Pixabay Zdroj: Pixabay

Poradit si ve světě půjček a úvěrů není vždy snadné. Člověk potřebuje uhradit nečekané výdaje, vybere si špatnou půjčku a za měsíc má na krku exekuci. Naštěstí se každý může problémům s půjčkami vyhnout, bude-li se důsledně držet několika zásad. Jak si půjčovat bezpečně?

Půjčky na auto, na bydlení, na nový spotřebič nebo opravu toho starého – někdy se zkrátka úvěru nelze vyhnout. Je ovšem třeba mít na paměti, že i malá půjčka se může výrazně prodražit. Půjčování peněz vyžaduje zvýšenou opatrnost a obezřetnost. Recenze úvěrů a porovnání půjček jsou dostupné např. na půjčkovém portálu NavigatorUveru.cz.

Mezi online půjčkami lze narazit na nejrůznější nabídky. Vedle solidních společností, které mají nastavené férové podmínky, existují také nedůvěryhodné subjekty či soukromé osoby, které poskytují rizikové úvěrové produkty, jako je např. půjčka ihned nonstop nebo půjčky pro zadlužené.

Jak se tedy vyhnout problémům s půjčkami, případně exekuci?

1. Vytvářejte si rezervu

Lidé mnohdy nemyslí na budoucnost a svou pozornost zaměřují především na problémy v současnosti. Je však na místě snažit se nerozhazovat peníze, když je dobře, a raději si našetřit nějakou rezervu na horší časy. Ušetřené peníze lze také investovat a nechat je vydělávat třeba v podílových fondech nebo na trhu se zlatem.

Dostatečná finanční rezerva se bude hodit ve chvíli, kdy rodinu překvapí nečekaná událost, která bude vyžadovat větší objem financí. Místo toho, aby bylo nutné běžet si pro půjčku, bohatě vystačí rezerva z minulých měsíců.

2. Důkladně půjčku zvažte

Ačkoliv se někdy zdá, že bez peněz z úvěrů člověk nevystačí, vždy existuje možnost se trochu uskromnit nebo poprosit o pomoc příbuzné. Občas může pomoci také drobný přivýdělek.

Před odesláním žádosti o půjčku je nutné si uvědomit, zda je tento krok opravdu nezbytný. Půjčovat si na vánoční dárky, exotickou dovolenou nebo spotřebič, bez kterého se dá obejít, je zbytečným zásahem do financí, který může způsobit v budoucnu nemalé problémy.

Dlužníci často využívají půjčky na exekuci nebo půjčky v insolvenci. Nutno podotknout, že se jedná o opravdu nebezpečné půjčky s extrémně vysokými úroky a poplatky. Předtím, než si dlužníci takovou půjčkou vezmou, měli by zvážit, zda není lepší obrátit se na dluhové poradce. Nové půjčky totiž ty staré nikdy nevyřeší a dluhovou past ještě více prohloubí.

3. Splácejte vždy včas

Pokud není zbytí a člověk si musí půjčku vzít, měl by dbát na to, aby každou splátku uhradil včas a přesně. Právě prodlení ve splácení dokáže uvrhnout dlužníka do finanční nouze, protože za každý den prodlení si společnost obvykle účtuje poměrně vysoké poplatky.

U dlouhodobých půjček si lze spočítat výši splátky na kalkulačkách obvykle dostupných u formuláře se žádostí. Krátkodobé půjčky se splatností 30 dnů jsou specifické tím, že po měsíci musí být splacena plná částka včetně úroků a poplatků.

Je tedy nutné si předem rozmyslet, zda za měsíc bude mít člověk dostatek financí, aby byl schopen vše řádně uhradit, a to i tehdy, zvýší-li se částka o stovky korun na úrocích.


Pokud se objeví jakýkoliv problém se splácením půjčky, je nutné to řešit co nejdříve s poskytovatelem dané půjčky. Nesplácením se dluh násobí.

4. Řešte své dluhy

Jedno z nejzásadnějších pravidel je nezavírat před dluhy oči. Odkládání dluhů opravdu nic nevyřeší a nejlepší je začít narůstající závazky řešit ihned. V případě, kdy si je dlužník vědom, že není schopen zaplatit včas, je dobré kontaktovat věřitele a vysvětlit mu svou situaci.

Mnohé úvěrové společnosti mají připravená řešení těchto problémů a mohou dlužníkům nabídnou například odklad splátek. To lze však pouze v případě, kdy se dlužník sám ozve a aktivně se snaží vyjednat nové podmínky.

5. Vyhledejte pomoc

Ve chvíli, kdy se člověku začnou kupit dluhy, je nejlepší obrátit se na organizace, které jsou připraveni dlužníkům s řešením tíživé finanční situace pomoci. Mezi takové organizace lze zařadit například: 

Člověk v tísni 

Lidé v nouzi

ČeskoBezDluhů.cz

Rubikon centrum

V každé z těchto organizací pracují dluhoví poradci, kteří z pozice své autority pomohou efektivněji vyjednávat s věřitelem. Na neziskové organizace se vyplatí obrátit také v případě, kdy se člověk setká s neférovým jednáním poskytovatele půjčky, což bohužel není ojedinělá zkušenost.

Ve chvíli, kdy již není cesty zpět, pomohou tyto organizace také se sloučením exekucí nebo zastavením exekučního řízení, pokud probíhá neoprávněně. V neposlední řadě také podají pomocnou ruku na cestě za oddlužením.

 

 


Nejčtenější články

Zavří­t reklamu