Close search

Hudební homeopatie aneb Proč hezouni Milli Vanilli jako jediní v historii přišli o cenu Grammy

ARTE France Zdroj: ARTE France

Byť byl obrovský, úspěch dua Milli Vanilli nevydržel dlouho. Když se provalilo, že své písně vůbec nezpívají, 16. listopadu 1990 jim jako prvním v historii byla odebrána cena Grammy.

Poté co v únoru 1990 získali prestižní cenu Grammy v kategorii Nejlepší nový umělci, nikdo nepředpokládal, že se jejich kariéra brzy sesype jako domek z karet.

Kdopak to zpívá?

První varovní signál se objevil už v červenci 1989. Rob Pilatus a Fab Morvan, trendy duo modelů a interpretů známé jako Milli Vanilli, zpívají pro hudební stanici MTV svůj obrovský hit Girl You Know It’s True, když je vypekla nahrávka se zpěvem. Zastavila se a vrátila o kus zpátky. Rob zpanikaří a uteče do zákulisí.

Postupně se ukazuje, že europop s příchutí r´n´b je uměle vytvořený produkt, v němž Rob a Fab jen hráli, že umí zpívat. Není to nic překvapivého, ostatně za Milli Vanilli stál ohromně úspěšný německý producent Frank Farian, který kdysi podobným způsobem vykřesal skupinu Boney M. V té byl podobnou náhražkou Bobby Farrell, jehož party zpíval sám Farian.

Ve světě populární hudby není neobvyklé, že se skupiny skládají i podle vzhledu interpretů, kteří nemusí psát písně nebo texty, ale zpívat dovedou. V případě Milli Vanilli šlo o úplně jiný postup - Rob a Fab uměli jen dobře vypadat.

Konec Milli Vanilli

Ti dva přišli Farianovi do rány, když měl nahrávku s potenciálem, ale potřeboval ji prodat i vizuálně. Oni chtěli příležitost, ale neměli kromě vzhledu co nabídnout. Vydrželo to téměř dva roky. Když se podvod provalil, producent všechno vysvětlil tím, že zpívají jako kdokoliv jiný a jejich hlasům chybí kvalita. Barvu přiznal 12. listopadu a čtyři dny poté skupina přišla o svou Grammy, co se stalo poprvé v historii.

Cítím se, jako zmáčknutý komár," postěžoval si Rob Pilatus listu Los Angeles Times. „Poslední dva roky našeho života byly totální noční můrou. Museli jsme lhát všem. Jsme opravdoví zpěváci, ale ten maniak Frank Farian nám nikdy nedovolil vyjádřit se."

Duo sice ještě dostalo příležitost, ale nahrávka Rob & Fab z roku 1992 se vůbec neprodávala. Další pokus o comeback na vlastní hlasivky podnikli v roce 1998, kdy se jim téměř povedlo vydat album Back And In Attack. Jenže Rob, který dlouho bojoval s depresemi a drogami, se 2. dubna předávkoval a zemřel. Stalo se tak v předvečer turné na podporu nového alba, které sice bylo nahráno, ale do distribuce už nezamířilo. Fab hudební byznys nikdy neopustil, vydal několik dnes už zapomenutých skladeb, a o něco úspěšnější byl jako DJ.

Zdroje: stereogum.com, latimes.com

Nejčtenější články