Close search

Hra o trůny skončila. Co říká na závěr seriálu sám autor George R. R. Martin?

HBO Zdroj: HBO

Seriál Hra o trůny je u konce a po více jak osmi letech výkonní producenti D. B. Weiss a David Benioff udělali tlustou čáru za epickým příběhem. A možná také za svými fanoušky, kteří jsou nespokojeni s kvalitou posledních řad a sepisují petice za přetočení seriálu. K ukončení příběhu se ale konečně vyjádřil i sám tvůrce George R. R. Martin.

Nyní již legendární seriál Hra o trůny nezná v televizní tvorbě obdoby. Ať už se jedná o úspěch, popularitu, nahotu, krutost i strhující děj, Hra o trůny dlouhé roky vedla pomyslný žebříček nejúspěšnějších televizních seriálů na světě. Štěstí ale začalo tvůrce opouštět při tvorbě několika posledních řad, kdy začaly být viditelné rozdíly ve zpracování příběhu, postav i dialogů. Mnozí fanoušci poukazují na to, že rozdíl je velmi znatelný v sezonách, kdy tvůrci už nemohli čerpat z knižních předloh George R. R. Martina.

Spisovatel se po odvysílání posledního šestého dílu osmé řady vyjádřil vyjádřil ke rozuzlení příběhu a práci dvojice producentů. „Popravdě, je těžké uvěřit, že je konec. Všechny ty roky utekly velmi rychle. Je vůbec možné, že teď je to více jak 10 let, kdy jsem si poprvé sedl s producenty Davidem Benioffem a D. B. Weissem? Zeptal jsem se jich tehdy, jestli vědí, kdo byla matka Jona Sněha. Naštěstí to věděli,“ uvedl Martin. (Pozor, následující text obsahuje spoilery).

Nehledě na to, s jak negativní kritikou se setkává poslední osmá řada seriálu, Martin se nijak negativně k tvůrcům ani zpracování nevyjádřil. Naopak poděkoval tvůrcům, hercům i štábu za vynikající práci a zdůraznil, jak důležitá byla práce každého jednotlivce během natáčení.

Spisovatelův názor ale nesdílí mnoho fanoušků, kteří jsou velice zklamaní jak chybami, které se během osmé řady velmi hojně objevovaly, tak vývojem i koncem příběhu, který mnohým přijde velmi jednoduchý a nevhodný. Příznivci seriálu poukazují na to, že nebylo rozluštěno zásadní proroctví, mnohé příběhy postav skončily velmi nepravděpodobně a celkové uzavření dlouholeté války bylo banální. Na internetu se dokonce objevila online petice, která požaduje po televizní stanici HBO, aby konec příběhu přetočila. Tato petice nasbírala už vice jak milion podpisů.

Alespoň malým uklidněním pro fanoušky seriálu a knižní předlohy může být vyjádření George R. R. Martina, který uvedl, že na další knize Vichry zimy stále pracuje a nezapomněl na ni. Martin řekl, že si je vědom toho, jak moc je s vydáním knihy pozadu, ale že fanouškům může slíbit, že knihu dokončí.

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu