Close search

Hra o trůny jde do finále. Co všechno víme před začátkem osmé řady?

HBO Zdroj: HBO

Začátek finální série jednoho z nejúspěšnějších televizních seriálů všech dob je už za dveřmi. Nové díly Hry o trůny se k nám blíží stejně neúprosně jako Noční král se svým vojskem směrem na jih. Uplynul ale už skoro rok od konce sedmé řady, takže si pojďme nyní připomenout, v jakém rozpoložení nechali tvůrci figurky na šachovnici.

Finální řada musí vyřešit jeden zásadní problém, kdo usedne na Želený trůn a jestli po konci všech těch válek, které se královstvím prohnaly, bude na co usednout. Směrem na jih pomalu ale jistě postupuje armáda nemrtvých v čele s Nočním králem, který v předešlých dílech předvedl v boji svoji moc. Díky svým schopnostem získal jednoho z draků Daenerys Targaryen a jestli má v rukávu nějaké další eso, pak hrdiny čekají mnohem větší problémy, než nyní tuší.

Lannisterové

Rudou baštu a oficiální moc má v rukou Cersei Lannister, která si k ní vyšlapala skutečně krvavou cestu. Krutá lvice má sice armádu, zvrhlého alchymistu a šíleného Eurona Greyjoye, který jí prozatím dává k dispozici své lodě, ale Cersei přišla v poslední řadě o svého nejvěrnějšího spojence, bratra Jaimeho. Z rozmazleného a krutého krasavce se postupem času stal velice silný muž, který si dokonce vzpomíná na to, co je čest. Postava Jaimeho Lannistera prošla neuvěřitelným vývojem a nyní se konečně vymanila z vlivu své vlastní sestry. Jaime se dokonce rozhodl jít proti Cersei a dodržet slib, který dal svým nepřátelům ze Severu. Tím jejich spojenectví utrpělo hluboké rány a je možné, že bylo zcela pohřbeno.

Zajímavý vývoj se ale děje na straně nejmladšího z Lannisterů. Tyrion je nyní rádcem Daenerys a má její důvěru. Je také obklopen lidmi, se kterými dříve žil v Rudé baště a jak sám nejednou v seriálu uvedl, on politické a mocenské hry prostě miluje. Je to věc, ve které se vyzná a hra, kterou zvládá lépe než ostatní. Tyrion také vedl velice významný rozhovor se Cersei, během kterého si uvědomil, že je jeho sestra nejspíš těhotná. Je nyní otázkou, jak se Tyrion rozhodne hrát svoji hru dál.

Targaryenové

Ano, Targaryenové. Koneckonců jsou nyní oficiálně dva a oba legitimní následníci trůnu. Jon Sníh, nebo také Aegon Targaryen, ušel skutečně velký kus cesty. Od nelegitimního bastarda pána Zimohradu, Eddarda Starka, se stal Králem severu a spojencem mocné Daenerys. Jon se připravuje na příchod Nočního krále a rozhodující bitvu na život a na smrt. Daenerys taková bitva nejspíš také nemine, přesto Matka draků má stále ambice usednout na Železný trůn, kterých se jen tak nevzdá. Je tedy otázkou, jak se budou vyvíjet dějové linie těchto postav, zda je tvůrci rozdělí, nebo pro jednou nechají nějakou tu lásku v seriálu i chvíli žít.

Starkové

Nikdo si toho nevytrpěl v seriálu více, než Sansa a Arya Stark. Obě hrdinky viděly popravu svého otce, obě prošly špínou, bolestí a ponížením. Ale také to obě přežily a vzaly si ze svých životních lekcí jen to nejlepší. Aryu usednutí na Železný trůn nejspíš netrápí, toto mladé děvče a velice profesionální vrah v jedné osobě, má svůj seznam osob, které musí zemřít. A skutečně to vypadá, že se ho hodlá držet. Na druhou stranu Sansa Stark prošla během sedmi sérií velmi výrazným vývojem a stává se z ní obdoba královny Cersei. Teoreticky by to měla být Sansa, koho by seveřané měli považovat za svoji královnu, a ne Jon. Další díly tedy ukážou, zda mezi dvěma příbuznými dojde v této otázce k nějaké rozepři.

Nejzáhadnější postavou celé ságy je možná Bran Stark. Stal se sice invalidou, který nemůže chodit, ale to mu rozhodně nebrání vidět minulost, přítomnost i budoucnost. Existují domněnky, že Bran je ve skutečnosti Nočním králem. Pokud jím opravdu je, tak to již brzy zjistíme.

Podívejte se v naší galerii na nejslavnější postavy ze seriálu Hra o trůny. 

Nejčtenější články