Close search

Houstone, jsme zpátky na Zemi aneb Triumfální návrat Apolla 13

Wikimedia Commons/NASA, Public domain Zdroj: Wikimedia Commons/NASA, Public domain

Apollo 13 není jenom název slavného filmu s Tomem Hanksem, ale také se tak jmenovala mise, která měla být třetím přistáním lidské posádky na povrchu Měsíce. Došlo však k nehodě, kterou sledoval celý svět. Apollu 13 se bezpečně povedlo vrátit na Zemi 17. dubna 1970.

Třetí mise, která měla přivést lidi na Měsíc, už nebyla tak pod drobnohledem jako Apollo 11, kdy se po přirozené družici obíhající kolem naší planety prošli Neil Armstrong a Buzz Aldrin. Třináctka se ale záhy stala neméně ostře sledovanou misí...

Příběh Apolla 13

Apollo 13 odstartovalo z Floridy 11. dubna 1970, na jeho palubě byli astronauti James A. Lovell, John L. Swigert a Fred W. Haise. Mise směřovala k přistání na Měsíci, konkrétně na vysočině Fra Mauro. Dva dny poté, to už byli od Země vzdáleni přes 322 000 kilometrů, jim však explodovala jedna z kyslíkových nádrží. Swigert hlásil řídícímu středisku mise na Zemi: „Houstone, máme tady problém.

Ukázalo se, že oním problémem je přerušení dodávky kyslíku, elektřiny, světla a vody. Přistání na Měsíci se nekonalo a došlo na hledání nouzového postupu, který by trojici astronautů umožnil návrat. Poškozená kosmická loď pokračovala k Měsíci, obtočila se kolem něj a zahájila dlouhou cestu zpátky na Zemi.

Astronauti čelili obrovským komplikacím při stabilizaci kosmické lodi, zásobování kyslíkem a dalším problémům. Třeba kurz Apolla 13 byl opakovaně upravován nevyzkoušenými a hodně dramatickými manévry. Nakonec to ale dobře dopadlo a 17. dubna 1970 se tragédie změnila v triumf. Posádka Apolla 13 bezpečně přistála v Tichém oceánu.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Apollo 13
History.com: Apollo 13 returns to Earth

Nejčtenější články