Close search

Houska v ubrousku i tatranka: Jaké svačiny jsme jedli o přestávkách, když jsme byli malí

archiv Zdroj: archiv

Každý by si z fleku vybavil svoji oblíbenou svačinu, kterou sebou dostával do školy. Doba se změnila i co se týká jídelníčku malých školáků. Čemu se chtějí dnes moderní matky v přípravě svačin pro své dítko vyhnout a v minulosti bylo zcela normální?

Dobroty „co dům dal“

Standartní byl krajíc chleba namazaný máslem a doplněný o to, co zrovna bylo v lednici. Důležitá byla pořádná vrstva másla. Děti vyrůstající v 90. letech už zažily tehdy populární margarín. Na tom maminky nikdy nešetřily. Poté následovala poctivá vrstva vepřové paštiky, salámu nebo plátkového eidamu. Celé to ještě zabalit do kostkovaného ubrousku a mohlo se vyrazit na vyučování.

 Dnešních maminky dětem pořizují pořadače i na svačiny, do kterého uloží přesný poměr bílkovin, sacharidů a vlákniny. Maminky v dobách minulých na zelenině a ovoci až tak nelpěly. Samozřejmě, že se ve školní tašce objevilo i jablko, banán nebo mrkev a okurka, ale to, co dětem nebylo moc po chuti, přinesly odpoledne zpět. A proto už příště nic takového nedostaly. Nemohlo se přeci jen plýtvat s jídlem, natož se zeleninou a ovocem.

K dobru jsme dostávali tatranky, horalky, perníky a různé čokoládové tyčinky plné ztužených tuků. Deli, Kofilu nebo Kaštany jsme milovali. A ocenili jsme je daleko víc než domácí buchtu od babičky. Co bychom za ni dnes dali, že? V očích spolužáků pak stoupl ten, kdo donesl celý pytlík bonbonů a byl ochotný se podělit. V kurzu byly Bon pari, Slavie, Fialky. Naopak nám nechutnali Hašlerky.

Pitný režim nemohl chybět

Klasika byla šťáva v pet lahvi, kterou jsme nosili celý týden, možná i dva týdny. Nikdo neřešil škodlivé látky, vyplavující se z obalu lahve. Termosky s čajem byly ojedinělé a vozili se spíše na výlety. Děti z lepších rodin dostávali ke svačině ovocná pitíčka Capri-Sonne nebo ještě dříve klasické lepivé šťávy v papírových krabičkách s brčkem.

Automaty s pitím se ve škole začaly objevovat až později. Paradoxně se v dnešní době od nich zase upouští nebo minimálně přestávají nabízet sladké limonády. Co bychom v našem dětství dali za plechovku s colou? Nicméně každá doba má své pro a proti. Dříve se tolik nedbalo na stravu, zato přirozený pohyb měli děti každý den.

 

Nejčtenější články

Zavří­t reklamu