Close search

Hollywoodská hvězda v balíku: Shirley Temple pomohla lidem snít, když zuřila hospodářská krize

Wikimedia Commons/Inconnu, vers 1933, CC BY-SA 4.0 Zdroj: Wikimedia Commons/Inconnu, vers 1933, CC BY-SA 4.0

Slavné dětské herečce Shirley Temple bylo 27. února 1936 pouhých sedm let. Přesto dostala od studia 20th Century Fox novou smlouvu, která jí zaručovala 50 000 dolarů za film. Po započtení inflace to v roce 2024 představuje víc jak 1,1 milionu dolarů. 

Sirley Temple se narodila 23. dubna 1928 v kalifornské Santa Monice. Už ve čtyřech letech se začal objevovat v sérii krátkých filmů s názvem Baby Burlesks. Šlo o parodie tehdejších úspěšných filmů. V šesti letech z ní byla hotová hvězda a písničkové a taneční číslo Baby Take a Bow ji dostalo do hledáčku studia 20th Century Fox.

Hollywoodský zázrak jménem Shirley Temple

Dostala smlouvu na sedm let a začala se objevovat v řadě filmů. Jen v roce 1934 jich natočila desítku a nejznámější z nich je asi muzikálové drama Zářící oči. V něm byl naplno využit potenciál malé hvězdy, která uměla tančit, zpívat a fungovat před kamerou, tedy všechno, co továrna na sny potřebovala.

Zatímco v realitě zuřila Velká hospodářská krize, její filmy představovaly pro diváky možnost úniku před ekonomickými potížemi, hladem a nezaměstnaností. Toho si byli dobře vědomi také šéfové studia 20th Century Fox a v únoru 1936 udělali bezprecedentní krok.

Přestože měli Shirley pod palcem díky dlouholeté smlouvě, nabídli jí změnu a po novém měla za každý film dostat neuvěřitelných 50 000 dolarů. Dnes je to po započtení inflace víc než 1,1 milionu a něco kolem 25 milionů korun. Navíc změnili datum jejího narození na rodném listě, takže si Shirley mohla déle uchovat status rozkošné dětské hvězdy. A taky že jí byla. Má se za to, že jenom díky ní se studiu povedlo ve třicátých letech překonat dopady již zmiňované krize...

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Shirley Temple-Blacková
History.com: Shirley Temple receives $50,000 per film

Nejčtenější články